| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Sunt baiat, am 23 de ani si locuiesc in apropiere de Bucuresti, am 12 clase finalizate + examen de bacalaureat promovat. Ca orice tanar la inceput de drum m-am gandit sa ma inscriu la scoala de agenti de politie din Campina si daca reusesc sa intru acolo sa fac in paralel o facultate pentru a ma ajuta. Credeti ca este o idee buna politia? Sincer nu stiu ce imi place si poate nu o sa-mi gasesc vocatia prea curand, dar macar sa am un loc de munca stabil si in acelasi timp si un salariu bunicel, iar in paralel pot face si altceva. Mereu ma gandesc ce alternative mai bune pot avea si renunt la a ma mai gandi la ce as putea sa fac acum. Credeti ca exista o alta alternativa mai buna decat politia cu studiile pe care le am eu acum? Nici soferia nu-mi place, munca la patron si bani sa deschid o afacere nu am (Si sa fim seriosi, pana ajungi la profit cu o companie noua poate dura si 5 ani) si nici tara nu vreau sa o parasesc pentru "pomul laudat" din Anglia sau Germania.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa ma inscriu la scoala de agenti de politie din Campina si daca reusesc sa intru acolo sa fac in paralel o facultate pentru a ma ajuta.
Nu le poți face pe ambele de o dată.

| NotNamed a răspuns:

Este o idee buna. Partea cu afacerea si lipsa banilor nu este o problema. Nu degeaba exista fondurile europene pentru finantarea planurilor de afaceri.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu te avanta asa. Ca sa ajungi la aceasta meserie trebuie sa muncesti, chiar ai vrea sa muncesti degeaba ca dupa sa nu-ti mai placa? Stai putin si contempleaza asupra a ce vrei sa-ti faci. Asociaza-ti hobby-urile cu niste meserii. Gandeste-te bine si fa ceea ce iti place pentru ca altfel vei avea de suferit. Eu zic ca orice meserie este o idee buna daca este ceea ce iti doresti cu adevarat sa faci.

| AlexValentinn a răspuns:

Nu este o idee rea politia, iesi la pensie devreme si ai salariu bun, iar daca faci si o facultate o sa ai salariu si mai mare cu 10-15 milioane decat unu care doar a facut scoala, dar eu cred ca mai bine ar fi la jandarmerie parerea mea care e cam acelasi lucru din punct de vedere salarial si al pensiei.

| CatalinB11 a răspuns:

La fel cum a scris si AlexValentinn, nu este o idee rea deloc sa dai la politie. Am un prieten care a intrat de un an in politie si urmeaza si cursurile unei facultati de drept, la fara frecventa. Pana acum a luat toate examenele. Deci, se poate. Mult succes!