| MarinescuEduard a întrebat:

Salut,
Sunt clasa a 12-a pe mate info.Dau bacul la fizica(mentionez ca informatica nu stiu deloc) si nu stiu la ce facultate sa dau.Am de ales intre inginer in transporturi, automatica si calculatoare si electrinica si telecomunicatii.Admiterea pot s o dau la toate 3 la mate si la fizica.M ar atrage mai mult sa dau la automatica, dar nu stiu informatica deloc.Am inteles ca te ia de la inceput, dar nu stiu daca de la inceput gen daca nu stii nimic sau trebuie sa ai si o baza.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te ia nimeni de la inceput, ca la facultate nu stau profesorii universitari sa te invete alfabetul, acolo este problema ta daca inveti acasa, te straudiesti sa ajungi la niveul cellorlalti sau nu.
In orice caz, nu trebuie musai sa dai la facultate daca nu esti pragatit, ca oricum nu vine cu loc de munca asigurat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu programarea te ia de la inceput la AC, insa ritmul va fi foarte sustinut si va trebui sa tii pasul cu restul care au deja bazele

| siriusblack98 a răspuns:

In primul rand nu inteleg ce cauti la mate-info daca tu pe info esti planta. In al doilea, exclude automatica din ecuatie ca acolo trebuie sa fii doxa de informatica. Mergi pe transporturi ca nu e chiar info intensiv, posibil sa gasesti si mai usor de lucru in domeniu chiar daca o sa ai zero experienta ca totusi e un domeniu in plina expansiune si la ora actuala.

| ioana748 a răspuns:

Poti face niste cursuri inainte.
Incearca sa intri in contact cu studenți din anul doi si te lamuresc ei ce ti trebuie.
Poti recupera cu siguranță.
Mergi unde iti place.
Mult succes,