| StevenStallone a întrebat:

Sunt clasa a11a profil filologie la unul dintre cele mai bune licee din Targoviste. As vrea sa stiu cam ce as putea face mai departe dupa liceu. Deocamdata m-as cam indrepta spre Academia de Politie. Stiu ca mai pot da la Drept, la jurnalism.
Cam ce alte meserii as putea urma dupa absolvirea liceului, avand în vedere ca sunt la filologie?
Funda celui mai util raspuns.
Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procuror...

| Dugalle a răspuns:

Ori Academia de Militieni ori muritor de foame. Astea-s optiunile. Serios vorbesc.

Profesor? Muritor de foame.
Jurnalist? Muritor de foame.
Avocat? Muritor de foame pentru ca piata e supra saturata.
Psiholog? Muritor de foame.
Ghid muzeu istorie? Muritor de foame.
Etc, muritor de foame.

Dupa ce termini liceul nu iesi cu nici o meserie. Meseria se invata nu se studiaza deci de la liceele teoretice nu iesi cu nici o meserie de filologie.

| ionutmarian17 a răspuns:

Pai ai putea da la academia de politie, ar fi indicat deoarece daca reusesti sa intrii poti sta in camin la acadenie, unde nu poate intra absolut nimeni in afara de elevi si cei din cadrul academiei, nici macar parintii nu au voie sa intre si asta ar fi un lucru chiar foarte ok, dar am impresia ca in timpul saptamanii dupa ora 10 seara se incuie portile iar ca sa intrii ai nevoie de istorie
Sau ai putea da la facultatea de turism, si ar mai fi dar nu imi vin momentat, sper ca am fost de ajutor