| dany179 a întrebat:

Sunt din Iasi, am 16 ani si sunt baiat. vreau sa ma angajez ca distribuitor de pliante. dar e o meserie buna?, ca am citit cazuri in care te punea sa distribui 1000 pliante pe 15 lei, dar si cazuri in care erau de la 50 lei/zi cu un numarr redus de ore, eu asa as vrea findca am si scoala. oricum in afara scolii am mult timp liber, deci as putea imparti pliante 2-3 ore pe zi si sa-mi mai ramana destul timp si pentru prieteni. ziceti-mi va rog cum sa procedez sa obtin un astfel de job si cum se iau banii, pe zi, la un numar de ore sau la numar de pliante.

Răspuns Câştigător
| Xposeobsesion a răspuns:

Din cate stiu eu ai un program pe care fie til stabileste angajatorul fie il stabiliti de comun acord. De obicei salariul se stabileste la fel fie in functie de cate ore muncesti fie pe zi, exista posibilitatea sa ti se ofere 50 de lei pe zi fie primesti 6 lei pe ora... dar asta cum ziceam depinde ce vorbesti cu angajatorul la interviu. Mentionez ca tot ce ti-am spus mai sus se aplica aici in Bucuresti. Dupa parerea mea si in celelalte orase e la fel happy. Iar referitor la cum obtii un astfel de job, poti merge prin oras si agati persoane care se ocupa cu impartit pliante si ceri informatii dar totodata si un nr de telefon sau un sediu de firma happy. Sper ca ti-am putut fi de ajutor happy

2 răspunsuri:
| Ioscaa1 a răspuns:

Iti spun din proprie experienta ca si eu lucrez pe timp de vara.Eu incepeam de la 9 jumate dimineata pana la ora 4.6 ore doar atat ai voie sa lucrezi daca esti minor.Bani nu se fac prea multi.De exemplu Ziarul de la primarie este platit cu 0, 015 lei pe o bucata(in Timisoara la tine nu stiu cum ii) si imparteam in fiecare zi cam 1000-1400 asta inseamna 18 lei intr-o zi daca imparti 1200.Cand spui ca imparti ziare nu suna greu, dar de fapt este foarte greu si dureaza mult timp sa termini, pana mergi la fiecare bloc altii nu iti deschid etc(injuraturi primesti la greu de la batrani)banii mie mi dadea odata la 2 saptamani asta ar insemna 180 lei la 2 sapt fara sambata si duminica. Daca iti iei un carucior REZISTENT sa poti cara mult deodata merge putin mai usor,dar daca iti iei un ghiozdan si o plasa sau doua este foarte greu ca te fortezi si obosesti(asa am facut eu dar am rezistat)plata nu se face nici la ora nici la zi, se face pe cate pliante, ziare, reviste, etc primesti.iar tu in 2-3 ore cat vrei sa lucrezi ai imparti cam vreo 600 bucati poate nici atat, asta inseamna vreo 7-9 lei pe zi adica 80 lei la 2 sapt. Daca lucrezi de dimineata se merita (doar pentru ca nu ai multe alegeri de munca ca minorhappy.Dar daca lucrezi 2-3 ore parerea mea ca nu se merita vreo 80 lei la 2 sapt.Plus ca cine stie pe ce zona, strazi te pune sa imparti pana gasesti exact strazile alea(bineinteles aca nu sti strada primesti harta).Mai pune si distanta dintre blocuri cum sunt alte stazi mai lungi care au 1 bloc la 100 de metri si daca cari cu plase este rupere de oase. Sper ca te-am ajutat.Eu am fost si vara asta si vara trecuta si am sa mai merg, doar pe timp de vara nu si in timpul scolii. Daca mai ai vreo intrebare lasa-mi un mesaj.

| Ioscaa1 a răspuns (pentru Ioscaa1):

Eu mai primeam mai des pe langa un ziar, revista si un fluturas cu pizza etc.asta inseamna bani dublu.mie imi dadea asa ca stia ca impart(nu le aruncam)si faceam undeva la 300-450 lei la 2 sapt.dar asta inseamna si munca dublu.mai aveam zile cand statea si pana pe la 6-7 ca sa termin tot sa nu mai ramana ceva de impartit