| anonim_4396 a întrebat:

sunt pe a 10-a la un liceu economic(greseala vietii mele) si vreau de la anul sa merg pe un profil uman, la o clasa de filologie.
cine stie sa imi spuna exact cineva care e elev intr-un astfel de liceu din ce se da bacul la uman(filologie)? eu stiu ca scap de matematica! doamne ajuta! in rest altceva? multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Din clasa a 11a vei scapa de biologie, chimie, fizica si in mare parte de matematica (vei avea o ora pe saptamana, mai mult simbolic, la un nivel scazut, fara stres, daca optezi pentru stiinte sociale iar daca optezi pentru filo-jurnalism sau filo-bilingv atunci vei scapa complet si de matematica). Trebuie sa vorbesti la secretariat inca de pe acum, pentru ca transferurile astea nu se realizeaza atat de usor. Va trebui de asemenea sa dai examen de diferenta din limba latina. Bacul il dai din Romana, Istorie si proba a 3a la alegere dintre: logica, psihologie, economie, filosofie, sociologie sau geografie (materia cea mai aleasa). Mai exista si acele competente, din romana, limba staina si TIC dar acolo chiar nu e stress. Vei avea si mai putine ore pe saptamana, undeva sub 28 de ore pe saptamana. Profilul e concentrat pe literatura si limbi, daca te pasioneaza atunci e super, nu vei avea problema. Teme foarte putine, ore destul de linistite, te vei putea cu adevarat bucura de viata de liceu.

3 răspunsuri:
| xClementine a răspuns:

Ceau. Eu sunt la filo, clasa a 11a. Ambele profiluri de Uman ( si Stiinte Sociale si Filologie ) dau Bacul la romana, istorie si o disciplina la alegere intre geografie, logica, psihologie, filosofie, economie si sociologie, NU se da BAC-ul la latina.
Dai Bacul si la Competente digitale ( adica materia de la TIC ), la engleza sau franceza ( ce limbi straine ai studiat tu cei 4 ani de liceu ) si la romana oral. Cambridge-ul este un examen la engleza pe care daca il iei poti scapa de proba de la BAC(la engleza). Da, mate nu mai faci din a 11a. Bafta!

| simina96 a răspuns:

Buna! Eu sunt la profil uman si dau bac din: Romana,Engleza, Istorie(obligatoriu), competente digitale si la alegere din Geografie, Psihologie, Economie.

| givehelp a răspuns:

Am fost la profil uman si am dat: l.mom, istorie, l. straina. la alegere biologia.