| ionutz22 a întrebat:

Tocmai am terminat liceul (profil mate info) si urmeaza sa dau examenul de bacalaureat, pe care eu zic ca o sa-l trec cu brio. Problema este ca nu stiu la ce facultate sa merg mai departe. Treaba este ca nu am niciun punct forte, ceva la care sa ma pricep cu adevarat bine. Ce facultate mi-ati recomanda, ca la terminare sa am mai multe oportunitati de angajare?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu este necesar sa fii "de geniu"! --- important este sa cunosti matematica la nivelul specializarii absolvite. Iti sugerez sa vii la Cluj, la facultatea de automatica si calculatoare (Politehnica) sau la facultatea de Matematica Informatica(UBB)--- alegerea iti apartine dupa ce, in prealabil, te vei documenta despre cele doua.
Clujul este un fel de "Eldorado" al IT-istilor --- zecile de companii din domeniul tehnologiei informatiei (unele incluse in topul Deloitte CE Technology Fast 50 2014 precum "Life Is Hard" şi "Fortech) "vaneaza" IT-isti (ai de unde alege!)

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Mergi la mate-info. Stii deja cu ce se mananca, oportunitati ar fi.

| ionutz22 explică (pentru SkyPilot):

Nu cred ca am sanse reale sa intru acolo. Nu am fost un copil geniu sa stiu matematica la perfectie, m-am axat stric pe materia pentru bac.

| SkyPilot a răspuns (pentru ionutz22):

Eu asta am absolvit, la unibuc. Nu stiu cum este acum, dar cand am intrat eu, nu era cine stie ce concurenta.

| ionutz22 explică (pentru SkyPilot):

Si a fost greu pe parcurs?

| SkyPilot a răspuns (pentru ionutz22):

Cat timp nu lasi pe ultimul moment, nu e greu. Daca insa iti faci planul ca inveti in sesiune, sunt examene la care nu e usor.

| alessia5158 a răspuns (pentru ionutz22):

Nu este necesar sa fii "de geniu"! --- important este sa cunosti matematica la nivelul specializarii absolvite. Iti sugerez sa vii la Cluj, la facultatea de automatica si calculatoare (Politehnica) sau la facultatea de Matematica Informatica(UBB)--- alegerea iti apartine dupa ce, in prealabil, te vei documenta despre cele doua.
Clujul este un fel de "Eldorado" al IT-istilor --- zecile de companii din domeniul tehnologiei informatiei (unele incluse in topul Deloitte CE Technology Fast 50 2014 precum "Life Is Hard" şi "Fortech) "vaneaza" IT-isti (ai de unde alege!)

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Eu sunt la psihologie.e minunat! Inveti lucruri noi, inveti cum sa cunosti oamenii mai bine, foarte multe inveti...e ceva pentru tine ..si daca vrei sa continui, adica o cariera e si mai bine happy