| Andrei112MM a întrebat:

Am o mare nelamurire, am intrat la doua facultati la buget, la Iasi, mai exact la TCM (Tehnologia Constructiilor de Masini) si la FEAA(Stiinte economice - voi opta pentru Finante si banci dupa un an ca asa e procedura aici) si nu stiu ce sa aleg. Din cate am inteles una e grea si "murdara" dar de viitor iar cealalta e usoara si nu prea e de viitor. Ce sa aleg? Cateva sfaturi insotite de explicatii va rog.

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

FEAA e evident facultatea mai prestigioasa. E important insa sa te gandesti la ce te pasioneaza, la ce-ti doresti sa faci pe viitor, nu la ''care facultate e mai de viitor''. Asta e o chestie care nu exista. Oricum, diploma nu-ti garanteaza un job, fara experienta nu te ia nimeni in ziua de azi, tot CV-ul e cel care primeaza. Trebuie insa sa optezi pentru ceea ce-ti doresti.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ambele sunt de viitor daca esti bun si iti place ceea ce vrei. Diploma de facultate nu te angajeaza ci cunosintele pe care le dobandesti tu pe parcurs.

Daca vrei sa mananci fizica si matematica pe paine atunci alege TCM

| neutrino a răspuns:

Feaa!

| PeFuga a răspuns:

Mergi pe TCM, se cauta ingineri la greu, iar absolventii de FEAA șomează...