| RazvanMessi10 a întrebat:

am si eu o intrebare, am 16 ani invat bine de 8 - 9 si ma pasioneaza jocurile de mic copil gen wow - si ma pasioneaza sa lucrez de mult in maya, 3ds max, photoshop, unity game, si imi place foarte mult sa devin un Environment Artist am si tableta grafica wacom bamboo pen dar faza este ca nu stiu sa desenez deloc deci deloc pe hartie cu creion, si pe tableta sa fac asa peisaje ( environment ) intrebarea mea este exista ceva carti care sa explice cum sa desenezi corect nu conteaza cat imi ia sa invat, dar sa fie ceva de gaming, si daca as vrea sa ma axez pe meseria asta de environment artist as avea sanse sa castig un job daca nu stiu desena pe foaie si hartie si tableta grafica asa de bine...dau funda si nu uitati de carte dau fundulitza cu cea mai mare placere tongue.

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca nu ai aceasta abilitate,,innascuta,, trebuie sa apelezi la un cunoscator, eventual sa iei niste cursuri. Exista anumite,, secrete,, pe care nu le vei gasi in manuale.

| danteewerr a răspuns:

Te invățam eu, nu neapărat te făceam un artist in desen dar totuși iți explicam pașii de urmat dar știi care este faza, m-am mai băgat in seamă cu un lachi flausat de pe site-ul acesta și care era un needucat prost crescut și cred că era și puțin cam prost,adica ceva in genul acela de copil fraier care este bătut in cap in fine, și acum imi pare rău că l-am abordat findcă este o pierdere de timp să stai să explici unui dobitoc din ăsta sinistru anumite chestii, ca mai apoi să te privească de sus. In fine, secretul cel mai mare in arta desenului in creion constă in două chestii. Prima este calitatea colii de hărtie care o alegi, apoi contează foarte mult calitatea creionului, dar cel mai important și mai important este coala de hărtie care o folosești. Normal că nu există talent in tine atăta vreme căt nu te poți lăuda că ai desenat măcar un an de zile. Să știi că acest talent il descoperi treptat, faza este că e un drum in care-ți trebuie multă răbdare și trebuie să fii și inteligent.

| SilentDark a răspuns:

Hei salut! Am si eu sa-ti adresez o intrebare... daca stii sa lucrezi bine in Unity 3D ajuta-ma si pe mine te rog frumos cu asta:http://www.tpu.ro/......a-imi-fac/

Mersi mult!

| wurgut a răspuns:

Cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare : daca nu stii (inca) sa desenezi (fie pe foaie, fie pe tableta), este timp berechet sa inveti. Exista surse de pe care te poti inspira, insa cea mai buna modalitate de a deprinde abilitatea de a desena si face design este sa stai pe langa o astfel de persoana si sa mai "furi" din trucurile ei. Exista sanse, noroc si ambitie sa ai. Sper sa ajungi un designer renumit! Bafta si spor la munca!