| mindfuck a întrebat:

SALUT TPU! As dori cateva informatii utile legate de Facultatea de Constructii din Constanta. Vreau sa aplic acolo, dar pe site nu gasesc nimic care sa ma ajute.In special as vrea sa stiu cand se incep inscrierile,care sunt materiile de examen pentru admitere, si pareri ale celor care au facut sau doresc sa faca aceasta facultate.
FUNDA!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Încă NU se cunoaşte modalitatea de admitere din 2016!
Aceasta se va afla doar după ce se aprobă/postează Regulamentele de admitere - deci, după luna Ianuarie 2016 :)

Putem discuta doar de admiterea din 2015 :D

"Admiterea la studii de licență în sesiunile iulie și septembrie 2015 se va desfășura pe baza de concurs de dosare respectând următoarele criterii:

Media generală de admitere (MGA) pentru studiile de licenţă se stabileşte astfel:

MGA = MGB

unde :

MGA– media generală de admitere;

MGB – media generală de bacalaureat;

Criteriile de departajare în cazul mediei generale de admitere egale pentru studiile de licenţă sunt:

media la proba de limba română, la examenul de bacalaureat;
punctajul obținut la evaluarea competențelor digitale la bacalaureat (sau media la proba II la examenul de bacalaureat pentru cei care nu au susținut evaluarea competențelor digitale)." - SURSA :
http://admitere.univ-ovidius.ro/......nstructii/

Toate cele bune!