| alexionut45 a întrebat:

as vrea sa dau la liceul agricol constantin dobrescu dupa ce termin cu liceul nu am de gand sa ma duc la facultate.ce profil imi sugerati sa aleg veterinara sau economie, care imi poate oferi o meserie mai banoase dupa ce termin liceul pe care dintre aceste profile?

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Pai sunt 2 chestii foarte diferite ca activitate. Tehnician veterinar ar trebui sa fie cineva caruia ii plac foarte mult animalele, gandeste-te ca toata viata de-acum incolo ai a faci asta, ai sa stai sa te ocupi de animale bolnave, ti-ar placea? Apoi, ca tehnician veterinar in principiu ai lucra pe la tara, si asta este important: daca esti de la tara e foarte bine, te intorci in zona, cunosti lumea si locurile, te descurci poate un pc mai usor. Daca nu, o sa fie foarte greu. Nu stiu cat ar fi salariul la tara la un tehnciian veterinar, dar cu siguranta ar primi de la stapanii "pacientilor" de toate, ma refer la produse alimentare. Daca esti tipul mai de oras poate pe conimic ti-ar fi mai potrivit, macar ca mediu de viata, ca nici aici nu sunt grozave salariile. Deci ideea e sa te gandesti putin daca poti face toata viata meseria respectiva si asa poate ti-e mai usor sa alegi. Succes!