| Dexxtter a întrebat:

as vrea sa ma angajez ca si Merchandiser (Mercantizor) la un supermarket, vreau sa stiu cu ce se ocupa acesta si daca exista vreun site despre care as putea lua niste cunostinte despre Merchandiser ca sa nu fiu asa afon cand ma angajez happy

Stiu ca nu se ocupa cu incasarea banilor de la clienti asta stiu sigur, deaorece daca caut in ziua de azi lucrator comercial, acela trebuie sa incaseze si bani de la clineti iar eu nu vreau sa fiu si la caserie asta e ideea de baza doar sa aranjez rafturile iar Merchandiser am citit ca doar cu asta se ocupa.

Dau funda, merci!

Răspuns Câştigător
| Drack550 a răspuns:

A.Produse/Magazin
• Sa asigure aprovizionarea permanenta a rafturilor cu toate produsele CLIENTULUI existente in depozitele magazinului.
• Sa anunte seful de raion in cazul lipsei unor produse din stoc pentru a emite comanda, iar daca problema nu se rezolva, sa anunte seful direct.
• Sa verifice aranjarea produselor in raft in scopul unei bune prezentari a marfii, iar daca intampina greutati sa informeze seful de raion si apoi seful direct.
• Sa verifice termenele de valabilitate ale produselor si sa le expuna in functie de termene ( FIFO )
• Sa controleze zilnic existenta etichetelor de pret la raft pentru fiecare produs in parte, pentru a asigura o permanenta concordanta intre pretul produsului expus spre vanzare si eticheta magazinului.
• Sa informeze seful direct de evolutia sortimentala si a pretului produselor similare furnizate de firme concurente.
• Sa asigure o legatura permanenta cu seful direct, in vederea unei acoperiri continue a necesarului de marfa, evitand situatiile "fara stoc" sau "suprastoc".
• Sa respecte programul de lucru si sa anunte din timp parasirea locului de munca, din diverse motive, in timpul programului
• Sa respecte normele de protectie a muncii si regulile existente in magazinul in care isi desfasoara activitatea.
• Sa intocmeasca raportul saptamanal si sa-l trimita la timp, in ziua convenita
• Sa respecte prevederile Regulamentului Intern in vigoare, procedurile de lucru aplicabile in societate si instructiunile primite de la superiori.

B. Clientii magazinului
• Sa mentina si sa construiasca relatii profesioniste cu toti clientii.
• Sa raporteze imediat sefului direct orice plangere, sugestie sau dorinta din partea unui client.
• Sa remedieze in cel mai scurt timp orice problema semnalata de oricare dintre clienti.

C. Imagine
• Sa protejeze/imbunatateasca imaginea companiei prin:
- a avea o tinuta corespunzatoare standardelor companiei
- a avea un limbaj adecvat.

D. Echipa
• Sa lucreze ca membru al echipei cu ceilalti Merchandiseri, contribuind la obtinerea celor mai bune rezultate ale intregii echipe.

ABILITATI SI CARACTERISTICI PERSONALE:
• Reale abilitati de comunicare
• Sa aiba fler, imaginatie
• Adaptabilitate
• Seriozitate
• Atitudine pozitiva.

Cred ca ai aici tot ce iti trebuie.Succes.

1 răspuns:
| Dodgge a răspuns:

In principiu trebuie sa te ocupi cu aranjarea marfii pe rafturi dupa standardele magazinului respectiv, dar probabil ca trebuie sa mai dai si cu matura, sa participi la inventare...