| Legend123 a întrebat:

deci eu am 16 ani (trec clasa a10-a ). sunt la profil pedagogic (invatator/educator) eu fiind baiat si as vrea sa ma mut la filologie. m-ar ajuta mai mult filologia avand in vedere ca eu nu vreau sa ma fac profesor sau invatator? adica si daca termin acest profil pot sa dau mai departe la orice facultate sa am orice meserie doar ca ma cam deranjeaza profilul ca am practica (ma duc la gradinita 3 ore pe saptamana si stau sa ma uit la invatatoare si pe a11-a si a12-a voi preda chiar eu la gradinite). dar mie mi-ar placea dupa liceu sa dau in politie. la filologie se invata mai multa engleza si istorie iar de pe a11-a nu voi mai face mate si eu sunt bata la mate.(la pedagogie dau bac la mate si imi e ca il pic happy ). dar faza e ca la filologie o sa incep latina. eu pe a8-a nu am facut latina pentru ca faceam romana in loc pe a9-a am fost la acest profil nu am facut latina si imi e cam frica de latina pe a10-a sa nu raman corigent pentru ca eu nu am mai facut-o si nu stiu cu ce se mananca. deci ce ma sfatuiti sa fac? mai bine sa ma duc la filologie? m-ar ajuta mai mult daca vreau sa fiu in politie sau la drept?

Răspuns Câştigător
| Roxx15 a răspuns:

Daca chiar vrei engleza si romana poti sa te duci la filologie-bilingva, si stai linistit, latina nu e chiar asa de rea, si nici eu nu am facut latina in clasa a 8-a si ma descurc foarte bine.Si poti sa te duci la filologie dar acolo nu prea faci engleza asa mult...Si daca vrei istorie, pentru ca iti trebuie in politie, te poti orienta pe Stinte sociale, si acolo nu vei da teza la latina.Si filologia e un profil bun, dar nu trebuie sa iti fie frica la latina, e doar o materie si nu conteaza daca nu ai facut in trecut, chestia e sa inveti lectiile atunci cand ti le preda si va fi totul okwinking.E doar o opinie si pana la urma e alegerea ta.