| Teutzucamataru180 a întrebat:

Salut TPU! Elevii absolvenți ai colegiilor nationale militare atunci cand intra la academia militara raman cu gradul primit in liceu? Atunci ce se intampla cu elevii care termina liceele civile si vor sa intre la academie?

Răspuns Câştigător
| eliancodrut a răspuns:

Gradele din liceul militar sun onorifice, la fel cum sunt si cele din academia militara.
In Academia militara studentii la inceputul primului an nu au gradul de student simplu.
Pe parcursul studiilor studentii primesc diferite grade onorifice.
Aceste grade "se pierd" la absolvirea academiei.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"Elevii absolvenți ai colegiilor nationale militare atunci cand intra la academia militara raman cu gradul primit in liceu?"

nope