| AlexGTX2 a întrebat:

Eu acum trec la liceu la profilul uman ( stiinte sociale). Vreu sa stiu daca dupa terminarea liceului pot urma cursurile universitatii de petrol si gaze din Ploiesti?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, dar la un numar limitat de facultati din cadrul Univesitatii, respectiv la facultatea de Litere, Stiinte ale educatiei si Administratie publica. Daca ai fi la un profil real, optiunile pentru alegerea unei facultatii din cadrul Universitatii ar fi mult mai numeroase.

| Nicoleta a răspuns:

Eu am terminat stiinte sociale si mai departe am mers pe economie. Colegii mei ( majoritatea) au dat la facultati care nu au nicio treaba cu "umanul" si s-au descurcat. Ceea ce inveti in liceu nu te ajuta prea mult la facultate, insa poate constitui un avantaj uneori.
Un impediment ar fi examenul de admitere si materia la care se da.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Sigur ca da poti urma aceasta universitate, conteaza mult de tot daca se da vreun examen sa-l iei!winking
Te pup, pa pa! :*