| stefanrkv a întrebat:

Salut TPU,imi doresc extrem de tare sa ma lansez in muzica, ce trebuie sa fac?
Multa lume imi zice ca am talent/voce insa nu stiu ce trebuie sa fac...nu imi plac acele concursuri de muzica gen xfactor,vocea romaniei etc,vreau sa ma lansez cu o melodie buna asa cum au facut multi artisti de la noi din tara
dar nu stiu cu cine sa iau legatura ca sa imi pot face o cariera in muzica.
sfatuiti-ma va rog, dau funda!

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Simgura modalitate ar fi sa iti gasesti un impresar si sa urmezi intre timp si niste cursuri. Nu de alta, dar multi au voce, putini sunt alesi.

| Taduic a răspuns:

Trebuie sa investesti ca intr-o afacere. Bun, acum conteaza si pe ce gen de muzica vrei sa te duci. Cel mai bine e sa compui tu o piesa, scoti niste $$ si te duci la un studio de muzica din oras. Scoti piesa aia si mai mult ca sigur, daca bastanilor de acolo le place, te vor ajuta ei cu restul.
Daca nu vrei asa, cand se fac evenimente la tine in oras (chiar si la balurile bobocilor), vorbeste cu organizatorii si canta in deschidere. Daca merge bine treaba, vei face si $$. Ma rog, daca vrei sa te lansezi cum ai spus tu, ai nevoie de un impresar. El personal se ocupa de tot ce am scris mai sus. Bafta!

| XXSupradozaDeVisexx a răspuns:

Cel mai probabil, ai putea sa faci backing vocals, sau sa inregistrezi partea vocala pentru demo-urile studiourilor, in cazul in care nu au deja o voce care sa o faca.Costi Ionita se ocupa de promovarea talentelor de orice varsta( vezi stefanrkv). Daca nu ai prejudecati legate de el, poti cauta site-ul lui pe net si acolo ai si o adresa la care poti trimite demo-uri. Oricum, ideea e ca, de preferat, ar trebui sa intri tu in contact cu ei si nu sa speri ca te vor gasi ei, mai ales ca nu ai dat nici un material cu vocea ta, si ca aceiasi autopromovare o au zeci de mii de oameni, si asta numai in Romania.Practic, esti doar o poza cu pretentzii de cantaret.Nu ma lua prea in serios, important e sa intelegi ideea, nu sa iti stea in gat atitudinea mea.Succes!

| Yogoku a răspuns:

Pai prima data cauți sa iei legătura cu un artist, unul care îți place ți-e, te înregistrezi pe un cd/stick i-l dai si el/ea i-l asculta si dacă îi place poate Reva antrena si îți va lansa piesa sau te înregistrezi pe un cd si i-l trimiți unei case de discuri si ea te poate lansa dacă le place