| IonOvidiu333 a întrebat:

M-am înscris la armata,Subofițeri! Imi este frica la fisa medicală,nu am nici un fel de problema de sănătate, singura ar fi faptul ca port ochelari. Avand astigmatism miopic cu dioptri de -1, 75 și -2, 50, ar fi vreo problema la trecerea acesteia?

32 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, sunt acceptate pana la plus sau minus 3 dioptrii.

| mgtow a răspuns:

Nu trebuie sa fie impediment folosirea ochelariilor

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mgtow):

Nu purtarea ochelarilor, ci vederea slaba este un impediment. Atata timp cat sunt tineri apti din toate punctele de vedere, nu vor alege pe unul cu defecte de vedere.

| mgtow a răspuns (pentru CodrutElian1990):

In state sant destui cu ochelari si au fost admisi, ziceam ca nu e problema daca poarta ochelari, ar fi discriminare sal respinga din motivul ala

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mgtow):

Aceia "obtin" ochelarii dupa angajare. Apoi mai depinde si de arma, categoria de forte armate etc. Sa stii ca in toate armatele cei care pe parcurs au probleme mari cu vederea sunt trecuti in rezerva sau la pensie. Ori cu 2, 5 si 1, 75 corectie, are o vedere slaba fara ochelari. E posibil sa fie admis cu ochelari, dar care au o corectie de vedere mica - de regula sub 1.

| mgtow a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dupa se plange MAPN ca nu are militari activi, omul indiferent de dioptrii se poate rezolva cu lentilele adecvate, asa ceva n-am auzit sa se aplice in alte colturi din lume. Majoritatea tineretului cu ochii in laptop si telefon poarta ochelari sa-i vedem ce fac atunci cu aia daca doresc sa intre in armata

| IonOvidiu333 explică (pentru mgtow):

Exact,asta am vrut sa spun și eu.In cazul in care sunt apt din toate punctele de vedere și analizele mereu mi au ieșit bine.Nu este ca și cum as fi cromat sau așa mai departe.Am doar niște dioptri.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru IonOvidiu333):

Daca iti pierzi ochelarii mai poti trage la tinta precis? Cu ceea ce ai tu, nu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mgtow):

Tu n-ai auzit, dar eu am intrebat direct pe un delegat militar SUA.
Tu crezi ca pe campul de lupta sunt conditii pentru folosirea lentilelor de contact? Sau crezi ca acolo merg la promenada!?
Poate si in aceste armate sunt din cei care poarta ochelari, dar sunt cei care sunt pe la birouri si sunt angajati din sursa externa, nu din scolile sau academiile militare.
Cand se pleaca la angajare sunt niste bareme. Ca pe urma vederea poate sa sufere deformari, este altceva.
Si inca ceva, un lucru "minor": pe campul de lupta trebuie sa pui masca pe figura: cum o pui cu ochelari? Ca nu toata lumea poate sa poarte lentile de contact.

| IonOvidiu333 explică (pentru CodrutElian1990):

Eu vorbesc doar strict de barem, unde scrie ca esti permis pana la -3, inclusiv, nu vreau sa te contrazic nici pe tine, cert este ca înscris sunt deja, acum doar acolo o sa aflu răspunsul când o sa trec fisa

| mgtow a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sant militari cu ochelari speciali facuti pentru armata si nu folosesc masca, am vazut documentar cu soldati care erau asa, casca in cap si echipamentul militar, arma si pe teren cu el - de intrat se intra mai usor in USA in armata pentru ca aia au multe interese prin iraq - afganistan cu petrolul au nevoie de personal militar. Poate ala care nu sta asa bine cu vederea si se deterioreaza in timp sta paznic la baza militara, fiecare isi are rolul stabilit

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mgtow):

Alea sunt la trupele speciale. Pana va ajunge armata romana la asa ceva va mai trece multa apa pe Dunare.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru IonOvidiu333):

Dar pe langa baremul de -3 mai scrie ceva. Ceva foarte important: de corectie si de elevi in scolile militare, nu de cei care sunt admisi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mgtow):

Decat un militar pe a cui vedere nu te poti baza, mai bine fara el.

| IonOvidiu333 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu înțeleg la ce te referi cu asta

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru IonOvidiu333):

Sunt anumite bareme si mod de aplicare a acestra pentru candidati si altele pentru cei care sunt deja in institutiile de invatamant militar. Adica nu se pleaca de la intrare cu persoane care au boli sau defectiuni medicale. Daca apar pe parcursul scolii se pune in alt mod problema, deoarece este considerata boala profesionala.

| IonOvidiu333 explică (pentru CodrutElian1990):

Da dar eu m-am referit ca in barem scrie ca esti acceptat pana la -3 inclusiv, pe baremul pentru înscrierea la admitere, eu la asta m-am referit, fiind vorba doar de dioptrie

| mgtow a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Avem noi SIAS - DIICOT - SPIR - SSPIR suficient cu atatia speciali purtand cabula laughing

| mgtow a răspuns (pentru IonOvidiu333):

Nu e problema tu fi pozitiv si incearca, acum daca ar fi sa se uite la niste dioptrii cei din armata nu ar mai intra deloc aia cu ochelari, nu cred ca se respinge un candidat pe seama asta cand stim ca armata e un beneficiu financiar pentru guvern, produce bani ca sa moara soldatii in misiuni de razboi - alta e un gras care nu poate intra sau un ciung.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru IonOvidiu333):

Dar la adnotari ce scrie? Ai citit notele de sub tabel? Faptul ca te-ai inscris nu inseamna ca ai si fost admis medical. Inregistratorul cerereii si documentelor este obligat sa o faca, indiferent ca esti sau nu apt medical. Doar comisia medicala este cea care da verdictul.

| IonOvidiu333 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu am zis ca dacă sunt înscris ca sunt și apt,eu am zis strict legat de barem pentru ca eu fisa medicală nu am făcut o încă,cum am zis pana nu ajung acolo nu am de unde sa știu care este verdictul. Daca ai dat in domeniu și stii despre bareme, poți sa mi spui informația, dar eu nu cred ca este așa strict pentru ca eu cunosc de exemplu o fata ce a dat la Academia de Poliție, a picat proba sportiva dar vreau sa zic ca a trecut medicalul și eram intr-un bar și nu vedea cine e la masa de lângă și totuși a trecut, eu asta încerc sa spun

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru IonOvidiu333):

Bine, asa sa fie cum zici tu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, la -2, 5 vederea este slaba. daca pe campul de lupta ti se sparg ochelarii, cum mai tragi precis?

| IonOvidiu333 explică (pentru CodrutElian1990):

Cert este ca pe barem scrie destul de clar sa nu fie mai mare de -3, la astigmatism cum am eu scrie între -2 și -4 sa nu avanseze mai mult.De asta as dori sa primesc răspunsul cuiva ce a trecut prin așa ceva și știe mai bine despre ce este vorba

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru IonOvidiu333):

La elevii scolilor militare, nu la candidati. Si cu corectie.

| Anndreearalucaaa a răspuns:

Ca sa treci de proba ochilor, nu trebuie sa ai mai mult de -3 la ambii ochi. tu ai, deci nu stiu daca te va primi

| IonOvidiu333 explică (pentru Anndreearalucaaa):

Am văzut baremul de mai multe ori și nu scrie ca adunat la ambii ochi,nu te contrazic,doar ca eu nu am auzit cazuri sa fi picat pentru dioptrie,sincer, pentru alte probleme da, dar nu pentru dioptrie, acum rămâne de văzut, mai sus a scris un băiat ca a avut aceeași problema ca și mine și a trecut fără probleme

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru IonOvidiu333):

Eu nu am spus asta. Am spus sa citesti exact ce scrie la subsol.

| IonOvidiu333 explică (pentru CodrutElian1990):

Da,am înțeles la ce te referi, doar ca nu scrie exact,, la amândoi " e ochiul drept și ochiul stâng și scrie -3 inclusiv, acum depinde și de doctor și de mai multe lucruri, cert este ca sunt persoane cu probleme mult mai grave decât mine ce au trecut, acum nu pot sa ma demoralizez și sa nu ma mai pregătesc, proba contrarie o sa fie atunci

| Anndreearalucaaa a răspuns (pentru IonOvidiu333):

Eu am o verisoara care nu a fost primita din cauza asta si a fost la Bucuresti sa si faca operatie. anul acesta o sa incerce din nou. de asta am zis
Acum depinde si de cine dai

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Anndreearalucaaa):

Depinde si de categoria de arme.

| FlorinCiobotaru a răspuns:

Nu știu exact! Și eu am avut am același lucru că al tău, dar eu am trecut fără nici o teamă, dar acum trebuie sa te incadrezi in alte condiții, nu stiu