| мαrιαη03 a întrebat:

Momentan sunt la un profil de mate info intensiv engleza, iar cand termin liceul vreau sa raman tot in acest domeniu. Intrebarea mea este cate tipuri de facultati de informatica exista, si de ce as alege un oras si nu pe celalalt?

1 răspuns:
| Kiwibibilă a răspuns:

Iti dau un raspuns asa partial din cate stiu si eu.
Pai un oras se alege dupa prestigiul facultatii pe care vrei s-o urmezi, de exemplu daca Universitatea de Medicina si Farmacie (umf) din Targu Mures e mai buna decat cea din Iasi o alegi pe aia mai buna. Daca nu intri te duci la aia de pe locul 2 samd.
Apoi te raportezi si la orasul undr locuiesti. Daca are centru universitar important nu are rost sa te muti. De exemplu daca stai in Bucuresti sau in Cluj sau Iasi nu trebuie sa pleci altundeva, dar daca esti ca mine intr-un oras ca Galați clar trebuie sa pleci.
Apoi de gandesti la ce fel vrei sa fie orasul, mai aglomerat ca Bucurestiul sau mai frumos ca Iașiul sau cu oferte de munca asemeni Cluj-Napocăi.
Apoi poti sa te gandesti si in ce oras ai cunostinte, rude, prieteni, unde se vor duce colegii de liceu samd.
De exemplu eu care sunt din Galati pot sa ma duc la Iasi ca e mai aproape dar nu imi place pentru ca nu are facultati asa bune, sau la Bucuresti pentru ca nah e "metropola" si acolo se vor duce toti colegii mei dar mi se pare prea aglomerat si complicat, Clujul sau Targu Mures mi-ar placea dar sunt foarte departe si nah trebuie sa merg vreo 10 ore pana acolo de una singura si e mai aiurea.
M-am complicat dar sper ca ai inteles.
Apoi, ca universitati, poti alege Politehnica cu toate facultatile ei.