| Pandre a întrebat:

Salut, TPU. Please helppp! Vreau sa mă fac designer grafic. Am nevoie de noțiuni de informatica în domeniul ăsta? De asemenea, îmi puteți spune alte programe în care as putea exersa în afară de Illustrator?

1 răspuns:
| ALGator a răspuns:

Invata in primul rind desen, teoria culorilor, compozitie plastica, stilurile artistice etc. Restul e mestesug. Inveti softurile pe masura ce ai nevoie de ele. Nu trebuie sa devii "programator".
Exista insa multi IT-sti care doar pentru ca stapinesc niste softuri de grafica au impresia ca se pricep la grafica.