| CopilNefericit a întrebat:

Vreau sa stiu la Facultatea Constructii de Masini din cluj sau sibiu ce inseamna inginerie industriala. Ce pot sa fac daca termin acea facultate, si ce salar pot avea cu experienta 0.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Foarte greu de recomandat. Esti major, vaccinat, stii ce iti place, informatii garla nu ca pe vremea mea, fiecare trebuie sa alega pentru el. Nimeni nu trebuie sa traiasca dupa capul altuia. Cand a dat fata mea admiterea ( inainte de asta ) a intrat in legatura cu o asociatie de studenti ( IS ) care prin munca voluntara ofereau consultanta viitorilor candidati la studii. Scopul era scaderea ratei de abandon frecvent in anul 1-2. Alegerea unei facultati nepotrivite are la baza necunoasterea criteriilor dupa care trebuie aleasa sau pentru ca unii au parinti autoritari care aleg in locul copiilor ( cel mai prost lucru ). Si bineinteles necunoasterea in ce priveste domeniile de studii, posibilitati de angajare, etc. Bravo lor la acei studenti care faceau asta. In rest, orice domeniu alegi este cu + si -. Sa ai bafta si sa fii bine inspirat!

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pai ce poti face cand industria e la fier vechi? Experienta 0 + Industrie 0 = 0. In Ro abia daca se mai face cate o moara cu cicanele de cate un SRL, restul e mort tot, se cumpara de afara. Poti doar sa fii consilier de vanzari la vreo firma straina. Vinde cineva strunguri in Ro, cine le cumpara?

| CopilNefericit explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Deci vrei sa zici ca aceasta facultate nu e de viitor?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru CopilNefericit):

Uite mai e o dezbatere aici. Sunt ceva controverse ca in orice subiect. Depinde de multe aspecte. Termini sef de promotie e una, in coada e alta, sa lucrezi in Ro e una, afara e alta. Fiecare are o situatie particulara si o stie numai el. Nu vreau sa descurajez pe nimeni dar in tara e domeniu cam mort. Eu am insa o hiba - sunt subiectiv si fac comparatie cu ce era industria in Ro inainte vreme ( pentru ca-s batran, stiu cum era si am lucrat in domeniu ). http://forum.softpedia.com/......ge__st__18

| CopilNefericit explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Da am citit si acum sunt putin confuz... mi-ai putea recomanda ceva?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru CopilNefericit):

Foarte greu de recomandat. Esti major, vaccinat, stii ce iti place, informatii garla nu ca pe vremea mea, fiecare trebuie sa alega pentru el. Nimeni nu trebuie sa traiasca dupa capul altuia. Cand a dat fata mea admiterea ( inainte de asta ) a intrat in legatura cu o asociatie de studenti ( IS ) care prin munca voluntara ofereau consultanta viitorilor candidati la studii. Scopul era scaderea ratei de abandon frecvent in anul 1-2. Alegerea unei facultati nepotrivite are la baza necunoasterea criteriilor dupa care trebuie aleasa sau pentru ca unii au parinti autoritari care aleg in locul copiilor ( cel mai prost lucru ). Si bineinteles necunoasterea in ce priveste domeniile de studii, posibilitati de angajare, etc. Bravo lor la acei studenti care faceau asta. In rest, orice domeniu alegi este cu + si -. Sa ai bafta si sa fii bine inspirat!