| Vlad162 a întrebat:

Salut tuturor. Va povestesc niste lucruri pe scurt dupa care va cer un sfat legat de ce ar trebui sa fac.

Recent au inceput sa mi se intample lucruri destul de ciudate si sunt in punctul in care trebuie sa iau o decizie serioasa. Sunt student in strainatate, anul 2 din 3. Dar vad ca lucrurile incep sa nu mai mearga asa bine. Aveam impresia ca in afara e bine,dar e total opusul, ma simt singur,departe de casa,nu prea imi place ce fac la facultate si nu prea imi mai dau interesul cu invatatul asa de mult.

Am trecut de curand si printr-o despartire care si-a pus si ea amprenta asupra mea si m-a facut sa fiu mai dezinteresat si sa ma detasez de scoala, dar oricum nici inainte nu imi prea placea ce fac acolo, am mers doar ca sa ii multumesc pe parinti.

Personal eu as vrea sa-mi incep ceva pe cont propriu pentru care sa muncesc din greu dar inca nu am vreo idee ce pot sa fac.

Ai mei imi tot zic sa termin facultatea,ca mai am putin si restul dar eu m-am saturat, am si o gramada de restante din cauza relatiei cu tipa aia,restante pentru care nu prea am motivatie sa invat. Eu personal as vrea sa revin in tara din vara si sa incerc sa fac o facultate aici si in acelasi timp sa imi incep ceva pe cont prorpiu dar aici ma lovesc de ai mei. Imi pare rau de ei ca au cheltuit atatia bani sa ma sustina in afara,dar nu mai pot sta aici, sunt nefericit, singur si nu pare ca imi traiesc studentia. Nu stiu cum sa le tot zic sa vin in tara. Eu vreau sa imi castig banii cinstit si mi s-a luat doar sa cheltui fara sa imi satisfac si eu placerile mele din banii mei.

Asa ca vin acum cu intrebarea, ce as putea sa fac? Ce sa le zic alor mei? Ce sa fac daca as veni in tara? Cum as putea sa ies din situatia asta?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

8 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Trage de tine sa treci restantele. Fie termini si anul 2 si 3 si apoi vii in tara si faci alta facultate care iti place, fie cauti sa te transferi la o facultate de aici pe acelasi domeniu si termini aici anul 3. Orice ai face, nu intrerupe ceea ce ai inceput deja! O diploma in afara este mai bine cotata cand te intorci. Daca te intorci totusi in tara, incearca sa faci asta dupa ce dai admitere si esti acceptat la o facultate dintr-un oras diferit de cel in care locuiesc parintii tai. Pune ceva bani deoparte de pe acum ca sa ai din ce trai pana te pui singur pe picioare (un job ceva pe perioada studiilor...)

Cat despre relatia aceea... nu mai da vina pe ea pentru lipsa motovatiei tale. Tu esti cel care a renuntat la a se mai concentra pe studiu. Daca dai vina pe ea nu rezolvi nimic! Cauta-ti pe altcineva ca sa te faca sa uiti de depresia aceea si ia-o de la capat (emotional vorbind)!

| RecKinul a răspuns:

Dacă zici că nu mai mult până vei termina facultatea ni are rost să mai renunţi, peste ani sigur vei regreta. Dacă ai bani să faci facultatea "afara" sigur vei avea bani şi pentru a te duce la un psiholog dacă simţi că nu mai puterea să te automotivezi şi să revii la normal. Cât despre femei.....se mai pot gasi şi altele.

| StefanIntrebare a răspuns:

Spune-le ce ai scris, despre cum esti nefericit.

| Vlad162 explică:

Nu stiu ce trebuie, daca stiam nu mai puneam intrebarea pe site

| maNumesc a răspuns:

Salut! am cit tot ce ai scris mai sus. eu personal mi-as dori sa invat in strainatate (sunt a 12a) dar na... resursele materiale nu-mi permit. gandeste-te canu toti au posibilitati ca tine. am inteles ca vrei sa-ti deschizi o afacere, gandeste-te ca ai multe riscuri iar inceputurile sunt grele. mai ai un an de facultate iar tu vei fi mult mai avantajat daca ai o facultate din afara tarii. nu te mai gandi la afaceri! sunt putini cei care reusesc! gandeste-te sa termini o facultate ca sa ai suficienti bani din salariu ca sa-ti permiti ce ai nevoie. viata nu e asa roz ca si patron. eu am in familie 5 unchi care sunt patroni si pe piata de mai mult de 10 ani iar numai unu o duce ok f bine. daca vei fi salariat pe bani multi nu o sa mai stai cu grija controalelor, taxelor, angazator si multe altele. atata timp cat esti salariat si iti faci treaba bine o sa fi mult mai satisfacut in viata din cauza lipsei grijurilor! mai gandeste-te la ce ti-am spus...

| StevenStallone a răspuns:

Salut!
Nu am inteles foarte bine. Te-ai dus la acea facultate, in strainatate pentru ca tu ti-ai dorit sau parintii tai te-au silit, indrumat sa mergi acolo? Daca parintii tai te-au silit sa mergi acolo, scuza-ma dar nu sunt cei mai buni parinti (sper sa nu fiu dur). Parintii trebuie sa isi asculte copiii in legatura cu viitorul acestora. Ei nu iti pot impune sa te duci la medicina, de exemplu, daca tie nu iti place deloc aceasta latura. La mine inca din clasa a 7-8a parintii mi-au prezentat cam ce as putea face. Am observat ca nu le am cu fizica, chimia, biologia, asa ca am mers la filologie, urmand ca dupa liceu sa dau la Academia de Politie.
Trebuie sa faci ceea ce iti place nu ceea ce iti impun parintii...
Eu zic sa nu ii pui in fata faptului implinit si sa se trezeasca acasa cu tine. Discuta cu ei din-nainte si prezinta-le situatia. Spune-le ca nu poti face ceva la care nu te pricepi si nu iti place... Trebuie sa te inteleaga, pana la urma este viata ta si tu te vei chinui o viata intreaga practicand o meserie care nu iti place. Vezi si tu cam ce te atrage sa faci, ce te pasioneaza. Poate iti plac calculatoarele, poate medicina, trebuie doar sa te atraga ceva nu sa te pricepi la ceva pentru ca vei invata.
Eu zic sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui direct cum sta treaba, trebuie sa te inteleaga.
PS. O fii traiul mai bun in strainatate, or fii acolo bani, case, masini, dar te va macina dorul de tara, de casa...fie painea cat de rea, tot mai bine-n tara mea, corect?laughing)
Bafta multa iti urez!

| Vlad162 explică (pentru StevenStallone):

Nu mi-au impus ai mei, eu am vrut sa plec in afara, dar nestiind ce implica asta. Ai mei m-au incurajat mereu. Credeam ca va fi o experienta noua si frumoasa dar m-am inselat si acum mi-e ca e prea tarziu sa dau inapoi pentru ca poate i-as dezamagi pe ai mei. De-asta am si pus intrebarea, nu stiu ce decizie sa iau

| ElisaSprouse a răspuns:

I-ati gandul de la tipa aia si pune mana pe carte! Invata chiar daca nu ai chef! Gandeste-te cat de dezamagiti vor fi parintii tau!