| aannoonniimmusa a întrebat:

Vreau sa fac un liceu economic cu profil de alimentatie si turism, iar apoi la Bucuresti, la Academia de Politie A. I. Cuza, la jandarmerie. Ar fi posibil?

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Teoretic este posibil, practic este mai greu deoarece liceul indicat de tine este de nivel foarte scazut si nu te vei putea pregati suficient pentru a face fata cu succes unei facultati de stat. Daca vrei sa faci o astfel de facultate, atunci mergi la un liceu bun.

| Sadop a răspuns:

Nu contează liceul pe care îl urmezi şi nici profilul.
Însă trebuie să iei BAC-ul şi să te pregăteşti pentru admitere care constă în proba fizică ( viteză, rezistenţă şi aruncarea mingii medicinale ), vizită medicală, probă pshiologică, interviu şi probele scrise ( română, istorie şi o limbă străină ).
Baftă!

| florinake02 a răspuns:

La politie parca dai test si la istorie, nu snunt sigur, dar liceele care pregatesc elevi pentru armata au profil mate-info, un liceu economic nu stiu cat poate sa te pregateasca, informeaza-te ce se da la admitere si ce se face mai departe la academie ca sa poti sa te orientezi pentru liceu.

| AlterEgoEva a răspuns:

E posibil ce vrei tu. Doar ca nu te prea pregateste un asa profil pentru Academie, eu sunt an terminal pe turism, si nu fac nici istorie, nici mate intens, cu 3 ore pe saptamana de mate, si 1 de istorie, e greu sa iei si BAC-ul si s ainveti pentru Academie. Dar e posibil, am colegi care dau la medicina, iar noi nu facem de 2 ani bio si chimie.

| MarianJenaru a răspuns:

Da este posibil pentru ca la academie dai probe de aptitudini sportive, lingvistice, probe psihologice si ce se mai da, deci se poate