| Roby_Miklos_1999 a întrebat:

Vreau sa ma duc la o scoala profesionala de "Chelner (Ospatar)-Vanzator.
Si profilu' ii de "Turism si alimentatie"
Vreau sa stiu ce ore o sa fac si daca ar merita sa ma duc acolo.

Răspuns Câştigător
| Marius875 a răspuns:

Salut eu la inceputul anului acesta m-am inscris la profesonala exact la profilul unde te gandesti tu.
Avantajebig grinaca nu iti place sa inveti, aici e locul potrivit, dai teze doar la 2 materi, faci doar 3 clase, si in majoriatea timpului te duci la practica la 9:00 in loc de 8:00 si ca primesti bursa lunara 3milioane.
Dezavantaje: Sa nu te gandesti ca chiar o sa fi osparat tot ce o sa faci e sa spleli pe jos, sa speli vasele si sa depozitezi sticle. Cam atat. Daca iti place sa inveti aici nu e locul potrivit.
apoi e faptul ca faci cu o luna in + scoala fata de cei-lalti adica tu termini scolala pe la inceputul lui Iulie iar cei lalti in Iunie.
Si cam atat.
PS: Eu m-am mutat la liceu.

| Roby_Miklos_1999 explică (pentru Marius875):

Tezele le dau din romana si mate?
De ce te-ai mutat?

3 răspunsuri:
| Marius875 a răspuns:

Da din romana si mate.
Pai acela era singurul profil de profesionala din orasul meu.
Si am zis decat sa spal pe jos mai bine stau in clasa la caldura etc.
Din cate stiu exista si ale profesionale cum ar fi mechanic, bucatar, si alte profile din cate am inteles exista un profil care iti da diplama sa te inrolezi in echipe de salvare, pompieri, salvamontisti etc.
Depinde din ce oras esti.