| Andrei9923 a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva despre meseria de pompier. Cam ce studii trebuie sa am? Trebuie sa am bac.ul luat? Trebuie sa fac vreo scoala de pompieri? Ce profil ar fi cel mai indicat la liceu pentru a da la facultatea de pompieri sau ceva de genul? Daca stiti mai multe va rog sa-mi explicati! Dau funda

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Obligatoriu Bacalaureatul, sanatos, media 8 (minim) la purtare si sa dai probele de intrare la scolile de subofiteri, facultatea de pompieri. Se mai fac (uneori) si angajari din surse externe dar fara Bacalureat nu te ia. http://www.igsu.ro/index.php?pagina=recrutare_personal

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Normal ca trebuie sa ai bacul luat.

| GdX a răspuns:

Poti face scoala de subofiteri si pompieri sau academia de politie al. Ioan cuza, facultatea de pompieri.