| numesiprenume0 a întrebat:

Cine imi poate spune ce diferente si asemanari sunt intre asistenta medicala si infirmiera? Ofer funda!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Școala absolvită și responsabilitățile.

| Panamax a răspuns:

Am doua vecine una infirmiera alta asistenta.Infirmiera parca are fundul mai mare.Si asistenta are ochelari.

| andreea567890123 a răspuns:

Ba da, există diferenta foarte mare! Asistenta are scoala in plus, face injectii, pune perfuzii, ia tensiunea etc. Infirmieră este egal cu femeia de serviciu a spitalului, ea schimbă asternuturile de pat, spală bolnavii netransportabili, le duce...plosca -chestia aia unde-si fac bolnavii necesitatile, ca o olită pentru oameni maturi (scuze, dar asa se zice, asta e termenul), face curat in saloane, mătură si spală pe jos. E scârboasă meseria de infirmieră.De multe ori, in lipsa personalului, acestea duc si masa (mic dejun, prânzul, cina) bolnavilor la pat, le spală vesela s-a.m.d. Dar e si o meserie bănoasă! Apartinătorii pacientilor le mai bagă in buzunare mici atentii, cadouri...altfel uită sa-ti aduca o pătura daca ti-e frig, "uita" sa-ti aduca ce trebuie. Intr-un cuvant, nu te ajută. Sper ca m-am facut inteleasă.

| numesiprenume0 explică:

Mai mult asemanari, fiindca deosebirile sunt evidente, cele mai multe

| Anonim5084689 a răspuns:

Pai o asistenta face injectii,pune branule, da medicamente, se ocupa cu acte etc.o infirmieră face curat, duce mancarea la pacienti, schimba pacientii de pampers si de pijamalele si cearsafurile la pat etc.