| Amazarashi a întrebat:

Salutare TPU, am și eu o întrebare pentru cei care au mai concurat la încadrări externe la M.A.I. Ce este mai exact/cu ce se ocupă/ce atribuții are și cam ce salariu are personalul contractual debutant (referentul) în M.A.I?

Am căutat la diverse instituții fișa postului de referent, dar la toate diferă, iar pentru insitutia la care candidez eu (DRPCIV - înmatriculări și permise) nu găsesc absolut nimic. Iar doamna de la resurse umane nu mi-a oferit informații prea "sigure" când am întrebat-o.
De la unii aud că ar fi vorba despre lucrul cu publicul - ghișeu (eliberare permise, certificate de înmatriculare, înmatriculare vehicule, radiere etc), iar alții îmi spun altceva - că aș introduce în baza de date anumite informații venite de la agenții de poliție care se ocupă de înmatriculări și permise de la ghișeu.

Așadar, vă rog, dacă cineva cunoaște și a mai fost pe aici sau lucrează/a lucrat și are informații mai sigure, care ar fi atribuțiile - care este fișa postului - ce face mai exact un referent în cadrul DRPCIV - sau în general în alte instituții M.A.I?
Și ce salariu ar avea acesta?
Vă mulțumesc anticipat!