| alexsev a întrebat:

Imi puteti da si mie cateva detalii despre Facultatea de Jurnalism?big grin ..admitere, practica etc...

6 răspunsuri:
| AllysaDeea a răspuns:

Uite am o cunostiinta care a facut facultatea de jurnalism = inca una = masterul iar acum lucreaa pe 10 milioane la o firma de nimic. Pana acum 1-2 si eu vroiam sa ma fac jurnalist, parintii imi sp ca nu e o idee buna, dar eu o tineam pe a mea ca nu ca pot ca e simplu ca am talent etcsad intr-un sf m-am interesat la aceasta cunostiinta care mi-a aratat diplomele si tot ce a inv ea la facultate si mia sp ca daca nu ai relatii nu ai cum sa reusesti in Romania in afara da dar in omania nu, si o colega de a mamei a facut si ea deasemeni jurnalismul si a ajuns mai bine adica acum munceste 8 ore pe zi cu un salariu frumusel la o multinationala insa nu ca jurnalist, acum le pare rau ca a fost timp si bani pirduti, eu nu te descurajez doar iti deschid ochii :*(sper ca ti-am fost de ajutor:*

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ti-am scris si de practică!

| iulia91 a răspuns:

Si eu vreau sa dau la jurnalism, in Bucuresti. Am auzit ca e cea mai buna in domeniu (plus ca Bucurestiul are mai multe porti deschise in ceea ce priveste media). Admiterea e destul de grea, este compus din 3 probe: 15 grile din limba romana, gramatica (nu analiza! ortografie, ortoepie, lexicologie, fonetica), si realizarea a 2 texte: un text argumentativ (subiectul II BAC), si o naratiune, unde trebuie sa ai in vedere momentele subiectului, conturarea personajelor, descrierea mediului si, pe cat se poate, evitarea cliseelor. Admiterea are loc intre 17-23 iulie. O a doua varianta ar fi jurnalismul din cadrul FSPAC - Cluj (admiterea se realizeaza pe baza dosarului, cu pondere 100 % a mediei generale de la BAC). Mai sunt, bineinteles, si alte optiuni (Sibiu, Spiru Haret - Bucuresti, Hyperion - Bucuresti), insa din cate stiu nivelul de pregatire este destul de slab. Este, din punctul meu de vedere, un domeniu frumos si interesant, care iti ofera destul de multe perspective pe viitor, mai ales ca in Romania a inceput sa se dezvolte de curand si este in continua dezvoltare. De practica. nu stiu sa-ti spun nimic, din pacate happy

| floresdemayo a răspuns (pentru iulia91):

Gresesti, Iulia, te contrazic categoric! Si pe Alyssa, de asemenea. Sibiu e de calitate in ce priveste jurnalismul! Sa nu ma faci tu pe mine cum iti va veni, si sa vorbesti aiurea, pentru ca stiu, acolo am invatat! Am scris la ziar pe toata perioada facultatii, colegii toti sunt angajati la ziare locale, unii au ajuns la pro tv Bucuresti. Toti lucreaza in media, doar 2-3 sunt angajati la bancă. Practica se face inca din primul an, proful care preda "Scriitura de presă", din anul 1 te face sa-ti faci dosar unde sa atasezi tot ce publici in perioada stabilită. Alegi ziarul unde vrei sa faci practica (nu a contat care), te duci pe teren, cauti material, te intorci in redactie si asterni. Daca e bun, e publicat. Nu e bun, nu ti-l publica. Redactorul sef iti da un calificativ, o notă si o caracterizare a ta la locul de muncă. Cu ea te prezinți la facultate. In functie de nota si de caracterizare, profesorul are ultima decizie. N-ai publicat? Adica nu ti-a fost acceptat nici un material si te duci cu ele scrise de mână, nepublicate? E rău! Se considera ca esti slab in meserie si faci impresie proasta din start. Deci, trebuie sa muncesti, sa ai talent! Faci practica si la Radio, si la Tv (alegi postul), scrii materiale, dar la Tv nu ai cum sa le publici. Aici te duci cu ele scrise de mâna si cu avizul redact. sef din televiziune, ca stirea ta era bună sa fie citita la postul Tv.Bineinteles, acolo au prioritate angajatii, tu esti pe langa ei, practicant. Practica e continuă in anii facultatii, profesorii oricand poate intrerupe un curs de-al lor si sa va dea sa scrieti despre o anumita temă (politic, social, cultural etc). Dar e foarte fain, foarte foarte fain. Mă amuza ca facultatea avea propriul studio Tv si stateam la pupitru ca Andreea Esca si trebuia sa citim stirea de pe prompter. Uneori ne-o dadea gresită, iar noi terbuia s-o corectam "din mers". Sa nu-ti spun ce gafe se facea si cat se radea, cand la sfarsit ne punea inregistrarea si radeam unii de altii, de balbâieli, de pozitia gheboasă etc. E distractie mare. Si e frumos. Merita facultatea. Din toata inima ti-o spun. Ai talent la scris? Du-te cu incredere!

| iulia91 a răspuns (pentru floresdemayo):

Imi pare rau, nu am spus-o in nume de rau. Am scris ce am auzit. Intr-adevar nu a fost corect din partea mea sa fac afirmatii nefondate, dar ma bucur ca ai fost pe faza si ai clarificat situatia happy

| floresdemayo a răspuns (pentru iulia91):

M-am inselat in privinta ta, de fapt esti o fata bună. Si mie imi pare rau ca te-am necajit. Dar jurnalistica din Sibiu e chiar traznet, profii sunt super, vin si de la Bucuresti sa predea aici. Au venit nume cunoscute, si din TV si de la publicatii mari. Cei care nu urmeaza meseria, atunci iti spun sigur, ca aia au facut facultatea doar sa aiba o diploma. Unii intr-adevar, trec ca gâsca prin apa, se chinuiesc, restante peste restante, nu-si iau nici licenta si nici nu se mai prezintă la ea, ii zic amin. Sunt fraieri. Fraieri au fost de la inceput. Trebuia sa-si aleaga altceva, dar culmea e ca unora nu le place nici o facultate, dar vor o... diplomă. Nebuni.