| opryproduction2013 a întrebat:

Sunt in clasa a 11a si incep sa ma gandesc din ce in ce mai serios la viitor....de ceva timp ma framanta ideea de a incepe o cariera militara problema este ca nu stiu pe ce profil: medicina/forte terestre/aeriene sau navale. Imi puteti spune care ar putea fi avantajele si dezavantajele unei astfel de cariere, ce facilitati ai in perioada facultatii si de ce ai nevoie pentru a urma o astfel de cariera precum si beneficiile (daca exista) care pot veni dupa terminarea academiei respectiv facultatii happy? Multumesc anticipat happy si Sarbatori Fericite!

2 răspunsuri:
| TeleanuIeftan a răspuns:

Salut, este excelent ceea ce faci si anume ca incepi sa te interesezi din timp de ceea ce inseamna Academia Militara(pentru ca despre asta inteleg ca ar fi vorba), si respectiv trecerea de la viata civila la cea militara.
Intre profilurile enumerate de tine sunt mari diferente in ceea ce priveste domeniul de activitate, atributiile cat si bine-nteles cunostintele necesare, atat pentru admitere cat si pentru ceea ce va urma in cazul fericit de a fi acceptat.
Aleg aleatoriu un profil mai "vestit" si mai "ales" de viitorii ofiteri si anume cum zici tu "Forte Terestre". Primii pasi sunt deja facuti am ales profilul "arma" la care ne vom inscrie ne vom duce la centrul militar judetean pentru inceperea dosarului de inscriere(asta dupa ce am stat si am pus in balanta plusurile si minusurile).
Dosarul contine bine-nteles adeverinte si informatii preponderent cu caracter personal despre tine.(Nu uita vrei sa treci din viata civila in cea militara) pot sa-ti enumerez doua trei puncte particulare, pentru ca sunt multe in jur de 20 de hartii de completat adus etc, si anume C.V-ul, Autobiografia(unde scrii tot despre tine cronologic) si o Caracterizare(de la un diriginte/director/profesor). Vizita medicala/psihologica daca esti declarat apt urmeaza contra vizita de la Centrul unitatii unde va avea loc Examenul si anume Academia Fortelor Terestre "Nicolae Balcescu" (adica vei fi iar reexaminat, mai sumar medical si psihologic) dupa care urmeaza probele fizice(eliminatorii) si probele scrise de departajare.
Viata de student este una foarte frumoasa, memorabila pot spune indiferent de unde provii, pentru cei sensibili poate fi memorabila pentru ca va fi foarte dificil sa se acomodeze, iar pentru cei mai "caliti" va fi memorabila drept un exemplu si o experienta marcanta din viata lor.
Salariile si cariera de Ofiter.
Salariile nu sunt MARI, adica, iti pot asigura un trai DECENT, indestulator.
Ca activitate aceasta se defineste simplu ca a unui stat membru ONU si NATO. Adica exercitiu militar, stagii, schimburi de experienta, pregatiri, parade, antrenamente si cam atat.
Se intampla foarte rar sa fie solicitata interventia armatei si asta in caz de calamitate naturala nici de cum pentru folosirea fortei.
(Sincer sa fiu Armata este doar un stil de viata nu mai este o cariera, o responsabilitate, o traire(pentru ca traim vremuri pasnice si asa va fi mult timp de-acum incolo), daca vrei sa imbini utilul cu placutul si vrei o viata militara in care sa si aplici ceea ce faci si nu doar statut si exercitiu, alege Jandarmeria. Ai statut, ai aceleasi grade, aceleasi tehnici militare avansate si ai si actiune, ceea ce cauta un tanar, cred eu.

| opryproduction2013 explică (pentru TeleanuIeftan):

Multumesc pentru informatii. Insa mai am cateva intrebari: 1 cam cat este salariu aproximativ? 2 ce facilitati ai in timpul facultatii? (am auzit ceva de o solda(bursa) cazare si mancare gratuit ) 3 care ar fi diferenta intre jandarmerie si academia militara atat din punct de vedere financiar cat si al probelor care trebuie trecute ( ma intereseaza mai mult probele sportive cam ce ar presupune si nivelul de dificultate pentru fiecare? si 4 initial am vrut sa urmez cariera de medic ( stiu ca este o alta mancare de peste si inca am aceeasi idee de a da la medicina) dar salariile ma ingrijoreaza ...ma gandesc ca dupa 10 12 ani de facultate in care o sa investesc milioane in materiale didactice, o sa ies pe un salariu mizer mai mic decat al unui vanzator la McDonald`s ) din punctul tau de vedere ce cariera ar fi mai avantajoasa atat din punct de vedere financiar cat si profesional(conditii de munca, locuri de munca etc) si ce ramura ar fi de urmat pentru fiecare? Multumesc anticipat!