| Phyoxis a întrebat:

Salutate tuturor!
Sunt elev la un liceu teoretic, profilul matematica-informatica si am cateva intrebari:
1. Care sunt facultatile pe care as putea/trebuie sa le urmez?
2. Care sunt profesiile din domeniul IT? (in afara de programator)
3. Chiar daca sunt la profilul matematica-informatica vreau sa spun ca nu ma impac extraordinar cu matematica. Totusi asta ar fi o problema atat de mare pentru admiterea la facultate?(de obicei merg pe nota 7 la matematica....nu prea ma omor cu invatatul)
4. De altfel, in IT se cere chiar atat de multa matematica?
5. Era o vreme cand doream sa devin politist...este viabila aceasta meserie in comparatie cu un loc de munca in domeniul IT?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. de la profilul mate info poti sa te duci cam la orice facultate vrei

2. programator e profesia de baza... mai poti fi administrator de sistem / retea si hai sa zicem webdesigner desi nu tine atat de mult de IT cat mai mult de design in general.

3. depinde ce facultate iti alegi

4.da se cere multa matematica, informatica fara matematica nu merge

5. nu ai sa ajungi niciodata la salariu si comoditatea unui job in IT

| BTWIN a răspuns:

1.nu sunt niste facultati standard la care trebuie sa mergi... poti da mai departe si la medicina, numai ca trebuie sa stii chimie pentru a putea intra. daca termini mate info esti pregatit sa mergi cam la ce facultate vrei
2. webdesigner si programator sunt cele mai intalnite in IT
3.viata nu inseamna numai mate, deci stai linistit happy
4.in IT se cere informatica(c++ si altele)
5. daca faci academia de politie, vei avea la inceput un salar de 23de mil+ sporuri, iar cu timpul cresc toate