| JetBlueJet a întrebat:

Se presupune ca pleci din Romania in S.U.A. pentru un salariu ma bun.Lucrezi acolo pana la varsta de 60 de ani apoi dupa ce iesi la pensie te intorci in Romania.Iar salariul tau a fost de 464.500 de dolari anual (Am dat exemplu... salariul unui medic din domeniul chirurgiei ortopedice) deci asta inseamna ca pensia va fi destul de mare.
1)Vei primi (in Romania) pensia pe care o meriti sau una mai mica? ~Dau un exemplu: Te alegi cu un salariu de 800 €, in Romania vei primi toata suma sau doar jumatate?
2)Dupa ce iesi la pensie mai ai voie sa lucrezi in acelasi domeniu?
thinking

4 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

Eşti parlamentar să ai pensie specială?laughing). Deci nu prea cred. cred că te vor târî prin toate bălţile să îţi facă pensia cât mai mică.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru JetBlueJet):

Dar cred că vei avea o pensie bună. dar bine ar fi să te pensionezi tot acolo. dacă poţi.

| daniel33441 a răspuns:

Cred ca pensia o poti primi din SUA in Romania.te pensionezi acolo