| darts01 a întrebat:

Spuneti-mi si mie tot ce trebuie stiut despre practica la ASE.

1 răspuns:
| TCosminn a răspuns:

Salut! Uite, in primul rand este diferita de la student la student, adica tu alegi ce si unde vrei sa faci practica (daca chiar ai optiuni), daca nu, exista profesori care se ocupa ca tu sa ai un loc de practica la o firma sau institutie, depinde. In al doilea rand, practica este doar o simpla formalitate, dar poate fi si ceva serios, din nou, depinde de tine. Ca absolvent de ASE, iti spun sincer, din experienta personala dar si a celor pe care i-am cunoscut, cam 175 de studenti, practica a fost ceva ciudat, la fel si prezentarea perioadei de practica. Eu am fost singurul care am facut practica la o asociatie, a, si a mai fost un coleg care a facut la o firma unde nu exista manager, nici vreo persoana de contact... Totusi, a trecut cu 5. Un bun coleg mi-a povestit ca, facand practica la ANPC, sunau la oameni cu firme si le inchideau telefoanele in nas sau se dadeau alte persoane ori le spuneau sa revine si nu mai raspundeau. Dar tot acolo au intalnit si o fata care si-a gasit un job dupa ce a facut practica la ei. In concluzie, practica are o insemnatate pentru ca se ia in calcul ca si perioada de munca de catre angajator dar este tratata atat de catre facultate cat si de catre unele firme si insitutii cu lipsa de seriozitate. Disclaimer: asta e experienta mea.