| Laur199813 a întrebat:

Stie careva la ce academie de politie pot intra fara proba sportiva? Cateva detali, ce probe se dau, la ce materii Multumesc anticipat TPU!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania exista o singura Academie de Politie, respectiv "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti si probele fizice sunt obligatorii.
Pe site-ul oficial gasesti Admiterea 2015 (sau 2014 daca nu a fost publicata cea pentru 2015) si acolo gasesti totul despre admitere.
Recrutarea se face de catre Inspectoratul Judetean de Politie din judetul tau.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Probele sportive sunt primele și eliminatorii.
Intră la ei pe site.
Pa, pa.

| Sadop a răspuns:

E ca şi cum ai întreba dacă la Facultatea de Informatică se dă admitere la informatică, serios.
Da, probele sportive sunt obligatorii şi eliminatorii.
După ce te înscrii la IPJ-ul din oraşul tău şi faci vizita medicală urmează proba psihologică, apoi proba sportivă.
Aceasta constă în : viteză 50 m plat, aruncarea mingii medicinale, rezistenţă 2000 m.
Dacă treci şi această probă urmează examenele scrise, care se dau la română, istorie şi o limbă străină ( la Academie ), iar la Şcolile de Agenţi ( Câmpina şi Cluj ) proba scrisă se dă doar la română şi limbă străină.
Însă dacă te pregăteşti cum trebuie şi din timp, poţi trece proba sportivă.
Sfaturi despre cum te poţi pregăti şi alte detalii aici : http://cadeti-academiadepolitie.ro/admitere/pregatire-probe-fizice/
Baftă!