| anca_3211 a întrebat:

Sunt absolventa de liceu, profilul filologie. Pot primi indemnizatie de somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti primi, in conformitate cu Legea nr. 76/2002 si HG nr. 174/2002 (normele metodologice de aplicare). Pentru aceasta trebuie sa te duci la Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca(AJOFM) din judetul tau ca sa te ia in evidenta. Trebuie sa completezi acolo o fisa tip, la care trebuie sa anexezi copii de pe: actul de identitate, actele de studii si calificare, precum si o adeverinta medicala din care sa rezulte ca esti apta de munca sau ca ai eventuale restrictii medicale. Trebuie sa ai si originalul actelor aratate.
Dupa 60 de zile de la luarea in evidenta (daca nu ai reusit sa te incadrezi in munca, nu ti s-a oferit o munca de catre AJOFM ori nu urmezi studiile) vei primi un ajutor de somaj pe timp de 6 luni. Va trebui sa mai depui copie de pe actul de absolvire si o declaratie pe proprie raspundere ca nu urmezi o forma de invatamant. Numai bine!

2 răspunsuri:
| misu a răspuns:

Da. da i pe acte necesare dosar somaj... daca nu te descurci da msg si te ajut eu

| Dan a răspuns:

Sigur, trebuie sa depui niste acte la biroul de somaj.Noroc si cauta de lucru! happy