| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si as vrea pe viitor sa fiu arhitect. Sunt licee de arhitectura in București? Daca da, îmi puteți spune cum sunt? Se face multa matematică? Pe ce trebuie sa ma axez? Ca sa intru la liceu de arhitectura am nevoie sa dau probe de desen? Cat de mari sunt mediile? Vreau detalii, va rog!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista liceu de arhitectura!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista liceu de arhitectura, exista Facultatea de Arhitectura si Urbanism, unde se intra in urma unor examene de admitere cu note foarte mari.

Da, la arhitectura se face multa matematica, in special geometrie in spatiu. Se mai face fizica, chimie, rezistenta materialelor, fiindca trebuie sa stii fiecare compozitie a fierului de anumite calitati sa ii calculezi rezistenta la frig, la caldura, la intemperii, la torsiune samd.
Este foarte complicat cand imbini mai multe materiale ca sa construiesti un pod de exemplu, sau o casa cu 1 singur nivel, ori cu 20 de etaje.