| nobody_9468 a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a. Vreau sa stiu cu ce sa ocupa fiecare profil din licee.Adica pe ce se bazeaza, ce facultate ar fi preferabil sa urmez asta avand legatura cu profilul respectiv.
Ma puteti ajuta? As vrea sa fac o facultate si sa profesez in ceea ce fac...nu sa o fac ca sa nu zic ca am facut!

Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

Denumirea profilelor si numarul acestora difera de la un liceu la altul.
In general sunt urmatoarele:
-real: mate-info sau in altele mate-fizica (aici inveti cam la toate obiectele, cele mai multe ore ai mate, info, fizica, si bineinteles si romana), daca urmezi acest profil poti merge la orice facultate pe real sau uman

Urmatorul profil de real e chimie-biologie sau stiinte ale naturii, faci in principal chimie, biologie, putina matematica, fizica, plus restul obiectelor. La facultate : Medicina Umana, Veterinara, Stomatologie, Farmacie, Chimie (la univ sau la politehnica), Biologie, si mai sunt cateva la Politehnica legate de protectia mediului.

Pe artea umana ai filologia: la care faci in principal romana - literatura si gramatica, limbi straine, istorie, etc. - Facultatea de Litere, Jurnalism, Stiinte Politice, Psihologie, Sociologie, Asistenta Sociala, Drept, Istorie, Filozofie.

si mai e profilul de stiinte sociale, faci istorie, geografie, filozofie, psihologie, logica, - poti mege cam la ale care poti merge si la filologie.

Ce mai bun profil este mate-info. Mai ales daca inca nu esti hotaratala ce facultate vrei sa dai.

1 răspuns:
| KiDdUtZa a răspuns:

Pai sunt 2 profile real(mate, fizica, bio.)si uman(limbi straine, romana)...