| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la filologie si am de ales intre mai multe facultati. Inginerie alimentara, geografie, litere. In invatamant nu vreau sa lucrez. Si mai am o posibilitate. Sunt din Botosani si am posibilitatea sa raman aici si sa fac facultatea de asistente medicale. Asistenta medicala e o meserie bine platita. Dar nu stiu ce sa aleg. Sa raman in orasul asta si sa renunt sa gasesc o meserie in Iasi? Sa raman cu parintii toata viata, sa renunt la posibilitatea de a avea o viata independenta? In acest oras as avea siguranta unui loc de munca sigur si bine platit. In Iasi nu stiu ce posibilitati as avea. E ceva necunoscut pentru mine. Ma tem sa nu regret mai tarziu. Nu stiu ce avantaje as avea daca as ramane aici sau daca nu as ramane. Daca plec si aleg ceva mai rau? Mie imi plac limbile straine si as vrea sa invat cat mai multe. Stiu sigur ca o sa-mi foloseasca in viata. Sunt foarte nehotarata.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Fa-ti o meserie cu care sa te intreti, casa si masa ai de la parinti, in prima faza.Paralel sau dupa prima facultate fa-o si pe cea de-a doua, cea suflet.Stabileste-ti tu prioritatile. Libertatea este buna si ea, daca ai ce pune pe masa si unde sta.Si apoi asistentele medicale sunt foarte cautate in strainatate si castiga acolo o groaza de bani! Eu zic sa ramai acasa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cu limbile straine, la ora actuala, in trendul globalizarii, ai cele mai multe sanse! Daca mai faci si altceva pe langa ele, de exemplu Relatii Internationale, sau ceva similar, vei avea de unde alege!
La Bruxelles, sau Strassbourg, par exemple, un translator poate castiga - dupa ce ia examenele! - 3-4000 de euro, ca sa nu mai spun de viata faina dintr-un oras de genul asta!
Success!

| fabiola a răspuns:

Orice ai alege mergi si pe principiul sa-ti placa ce faci! Poate nu conteaza atat de mult cat banii dar daca iti place ce faci, si faci din pasiune, te ridici usor in ierarhia sociala! Multa bafta!

soothe
| soothe a răspuns:

O viata independenta presupune sa iei tot de la zero. Asistenta medicala este cea mai tentanta. Acumuleaza cat poti acasa. Daca esti singura la parinti va fi greu departe de ei, mai ales ca vor avea nevoie de ajutorul tau. Incepe cu ceva. Urca o treapta (asistentele) si apoi mai vezi.