| daniela4853 a întrebat:

Sunt la gimnaziu si vreau sa dau la medicina.pe ce materii trebuie sa ma axez?

Răspuns Câştigător
| AliceAne a răspuns:

Biologie, fizica, chimie, trebuie sa stii si putina pshihologie. eu ma axez pe materiile astea pentru facultate: asistenta sociala si cred ca voi face si medicina. acum fac liceul de stiinte ale naturii. la facultatea de medicina vei face materiile aceste (in primul an):
Anatomie: 2 examene,

Biofizica: 1 examen ( materia se face doar un singur semestru),

Biochimie: 1 examen ( se face ambele semestre, exista partial in primele 2 saptamani de dupa vacanta din sesiunea din iarna),

Genetica: 1 examen ( materie de semestru),

Biologie celulara: 1 examen ( materie de semestru),

Fiziologie: 1 examen ( materie de semestru),

Informatica: 1 examen ( de semestru),

Limbi moderne ( doar engleza- pentru romani, romana pentru straini): 1 examen ( materie de an),

Educatie fizica: 1 examen ( de an),

Practica de vara,

6 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Bio, chimie şi fizică.
De preferat anatomie happy

| Neworder21 a răspuns:

Biologie si chimie.

| Ioana2012J a răspuns:

Salut, la anul vei avea admiterea la medicina? in ce judet te-ai gandit?

| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

Chimie biologie

| kamikaze325 a răspuns:

Multa biologie ceva chimie organica

| AdiD17 a răspuns:

Pai mai mult biologie mai ales cea de-a saptea cand vei face anatomie dar trebuie sa stii si niste chimie