| andreicristianpetru a întrebat:

SURSA EXTERNA 2024.
Salutare tuturor!
Am cateva intrebari legat de incadrarea directa (Sursa Externa) Politia de Frontiera post agent operativ III.

Daca este cineva pe aici care a mai fost incadrat asa din sursa externa pe acest post, mi-ar fi de mare ajutor.

As vrea sa stiu legat de cursurile de initiere care se fac la Scoala Politia de Frontiera Iasi sau Scoala Politia de Frontiera Drobeta turnu severin.

Ce materi se predau in scoala?
Ce ar fi de invatat mai exact?

Multumesc frumos, dau funda! As dori un raspuns mai detaliat.

1 răspuns:
| Lidia09 a răspuns:

În mod obișnuit, cursurile de inițiere la școlile de poliție de frontieră acoperă o gamă largă de materii relevante pentru domeniul respectiv. Aceste materii pot include, dar nu se limitează la:

1. Drept și legislație
2. Tehnici de supraveghere și control la frontieră
3. Managementul operațiunilor de frontieră
4. Tehnici de intervenție și autoapărare
5. Limbi străine (engleză, franceză, etc.)
6. Geografie și geopolitică
7. Prim ajutor și intervenții de urgență
8. Tehnici de comunicare și negociere
9. Etică și deontologie profesională

Este posibil să existe și alte materii specifice, în funcție de curriculumul și necesitățile instituției. Recomandarea este să contactezi direct instituția respectivă pentru a obține informații detaliate despre programele lor de studiu.