| dygas a întrebat:

TAXIMETRIE: Ce trebuie sa faci pentru a profesa meseria de taximetrist? Ce conditii trebuiesc indeplinite?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.38/2003, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.26.(1) Pentru a putea practica transportul de persoane în regim de taxi sau transportul în regim de închiriere, conducătorul auto trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
a) să aibă permis de conducere categoria B valabil, cu o vechime de cel puţin 2 ani;
b) să deţină certificat de atestare profesională valabil;
c) să fie apt din punct de vedere medical şi psihologic;
d) să aibă vârsta minimă de 21 de ani.
(2) Certificatul de atestare se eliberează de agenţia Autorităţii Rutiere Române - ARR pe raza căreia conducătorul auto activează, în urma promovării unui test-grilă.
(3) Pentru a susţine testul-grilă conducătorul auto trebuie să prezinte la agenţia Autorităţii Rutiere Române - ARR următoarele documente:
a) dovada absolvirii unui curs de pregătire profesională pentru practicarea transportului de persoane în regim de taxi sau a transportului în regim de închiriere, cu o durată maximă de până la 3 luni;
b) dovada plăţii în contul agenţiei Autorităţii Rutiere Române - ARR a taxei privind testarea.
(4) Testul-grilă, care este aprobat prin ordin al ministrului transporturilor, se consideră promovat în cazul obţinerii a cel puţin 70% din punctajul maxim.
(5) În caz de nepromovare a testului-grilă, conducătorul auto are dreptul la o nouă testare după maximum 15 zile, în condiţiile respectării prevederilor alin. (3) lit. b).
(6) După un al doilea test nepromovat conducătorul auto mai poate solicita o nouă testare numai după absolvirea unui nou curs de pregătire profesională."
Mai trebuie ca si masina sa indeplineasca anumite conditii si sa obtii autorizare. Pentru detalii in legatura cu acestea te sfatuiesc sa citesti legea indicata, actualizata 2014.

| HidroGeNn a răspuns:

Atestat, carnet, experienta depinde de firma care te angajeaza sau daca vrei particular trebuie masina plus ca trebuie sa o inscrii la primarie parca sub genu ca faci taximetrie aletele.....mai dai un gooagalwinking

| PascuPetre a răspuns:

Salut! Daca vrei sa citesti conditiile pentru aceasta meserie uite aici un link ca poate te ajuta
http://taxipitesti.ro/? p=1436