| mihaiirsss a întrebat:

Te poți face polițist dacă esti la liceu pe turism și alimentație?
Trebuie sa fi pe un anumit profil?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te poti face! mai departe conteaza ce cale alegi!
eu stiu 2 colegi de-ai mei din liceu care sunt politisti desi nu au academie si nici facultate nu au avut cand au ajuns sefi de post, un fel de robi din las fierbintiwinking acum fac o facultate oarecare, de preferat psihologia si apoi vor ocupa post "definitiv" ca si politisti
cine le da ofera aceste parghicii, fara a avea Academia de Politei, nu am idee...
si in trecut cu 8 clase ieseau unii militieni, fara nicio scoala in domeniu, aceia erau militieni pe buna dreptate ...fostul regim!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta la ce liceu termini, atata vreme cat ai BAC-ul luat si apoi te inscrii la o Scoala de politie sau Academie de Politie, daca esti eligibil fizic si psihic, trecand de probele medicale si sportive.

| ReddY25 a răspuns:

Sigur că da

| LisaJulie a răspuns:

Bineînțeles că da! Nu are importanță profilul liceului! Trebuie sa îți finalizezi studiile iar apoi sa dai la o școală sau academie de poliție! Bafta!