| Theodora a întrebat:

Un psiholog poate castiga mai mult in strainatate decat in tara? E mai rentabil un job in strainatate decat in Romania din toate punctele de vedere?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cu siguranta. In Belgia, de exemplu, salariul unui terapeut DEBUTANT sare de 1500 E. Aici, poate sa nu ajunga nici la 500.

8 răspunsuri:
| Ionutzsa a răspuns:

Da, e mai rentabil in strainatatebatting eyelashes. de ce? pentru ca acolo oamenii care merg la psiholog sunt destul de multi si nu sunt considerati "nebuni" [ asa cum se face aici]batting eyelashes, in Romania jobul asta nu e foarte apreciat, prin urmare castigurile banesti difera ft multbatting eyelashes.

lolita
| lolita a răspuns:

Cu siguranta, dar "strainatatea" sa cuprinda tarile mai bogate ca si Romania. In alta tara sunt avantaje si adezavantaje cand ine vorba de un jod, cel mai greu este daca lasi in urma familia, iubitul, sotul, copii. cred ca in acestue cazuri chiar nu se merita sa pleci.

| deeabubu a răspuns:

Da este mult mai rentabil din punct de vedere financiar dar nu sete deloc simplu sa ajungi acolo in strainatete psihologia este mult mai apreciata ca in rominia

| silver19 a răspuns:

Orice job este muuuult mai rentabil in alta tare decat in romania cu siguranta, de ce crezi ca toti s-au saturat si pleaca in strainatate?! fiindca aici n-ai absolut nici o sansa daca n-ai pile la greu.Totu dar absolut totul in tara asta este pe interes.

| Clauditza a răspuns:

Eu cred ca da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul dezavantaj care e sa lucrezi "afara", e familia.
In rest, toate bune si frumoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E valabil pentru toate categoriile de muncitori, nu numai pentru psihologi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un psiholog cu studii in Romania, nu va putea profesa niciodata in strainatate! Poate unu dintr-un milion!
Ca sa faci terapie trebuie multa munca, nu numai facultatea. e un proces complex si foarte costisitor.
Evident ca in Romania salariul nu e 500 de euro! Incepe de la 9 milioane si poate creste pana pe la un 16 (maxim ).
Cu mai multe job-uri paralele poti castiga mai mult, dar asta depinde mult de norocul si pregatirea fiecaruia.