| Malosmihai a întrebat:

Va rog sa ma ajutati sa imi gasesc de munca la 12 ani. Vreau sa stiu ce firme angajeaza baieti si fete sa imparta fluturase.P.s:

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e legal să angajezi copii sub 14 ani, iar între 14 și 18 ani sunt ceva reguli de respectat (suplimentare față de angajarea unui adult). Puțini se „încurcă" să angajeze minori, și nimeni nu va angaja persoane sub 14 ani. Iar ca să „lucrezi la negru", mai ales la vârsta asta... nu te sfătuiesc. E greu să afli pe pielea ta că viața e o... (rimează cu cuvântul „curbă").

| Malosmihai explică (pentru mihai69):

Man,angazeaza la orice varsta la Avon dar nu vreau din astea de cosmetica sau parfumuri

| mihai69 a răspuns (pentru Malosmihai):

Nu chiar. Citește mai bine legile. În special, Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
http://www.mmuncii.ro/......istice.pdf
Ceea ce dorești tu e prevăzut în Hotărârea Guvernului nr. 75/2015 privind reglementarea prestării de către copii de activităţi remunerate în domeniile cultural, artistic, sportiv, publicitar şi de modeling.
Ori tu nu în domeniile astea vrei să activezi. Iar dacă ai vrea, ai avea nevoie de aprobarea părinților și de obţinerea unei autorizaţii prealabile din partea Comisiei pentru Protecţia Copilului... În plus trebuie să fii însoțit în permanență de un adult. Așadar, despre ce vorbim noi aici?!?

| Malosmihai explică (pentru mihai69):

Poate imi dai si niste legi care sa fie pe siteul care mi l-ai dat

| mihai69 a răspuns (pentru Malosmihai):

Ți-am dat și legi, și citate. Faptul că nu reușești să te descurci cu informația primită e o dovadă în plus că nu ești încă apt să lucrezi cu contract pentru un angajator. Indiferent de ce ți-ar da să faci.