| PaulVaRoagaMult a întrebat:

Va salut pe toti de la TPU! Am o problema sunt in clasa a 9-a si au aparut scolile profesionale. As vrea sa stiu dupa ce promovez clasa a 9-a voi putea sa ma inscriu la scoala profesionala? Cati ani voi face daca se poate am auzit de scoala profesionala cu 3 ani care numai absolventii de clasa 8-a o pot face dar eu daca am intrat la liceu pot dupa ce termin a 9-a voi putea sa ma inscriu si eu la acest invatamant. de invatat nu pot invata e foarte greu bacul stiu ca nu o sa iau ca nu sunt inteligent. la aceasta scoala pot fi calificat cu o meserie si ma angajez mult mai usor. Deci spre ce drum pot sa o iau? se poate dupa a 9-a sa fac doi ani de scoala profesionala?

1 răspuns:
| Malosmihai a răspuns:

Trebuie sa faci 3 ani obligatoriu si poti zice ca ai vrut sa faci si clasa a 9-a.P.s nu ai voie sa renunti la scoala pana la clasa a 10 a chiar daca te lasa parintii sau daca vrei tu, ca in siviul tau cand vei vrea un job va scrie Clase:10 sau 11 sau 12