| Ileana_6025 a întrebat:

Vreau o parere. Ce profil mi-ati recomanda pentru. liceu?
Matematica-Informatica sau Stiintele naturii?
TIn sa precizez ca am o medie mare, nu ca ar conta big grin (9.60)

Răspuns Câştigător
| anyia a răspuns:

Si eu am oscilat intre aceste doua profile, iar acum, la finalul acestui an scolar, am ales prima varianta(matematica-informatica). De ce? Poate pentru ca imi place foarte mult matematica iar cu aceasta "specializare" am mai multe optiuni pentru viitor. Totusi daca vrei sa-ti dezvolti o cariera in medicina, ar fi bine sa alegi stiinte naturale deoarece te vor ajuta mai mult. Gandeste-te bine la capacitatea ta de a invata si la viitorul pe care ti-l doresti.

5 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Depinde...totusi mate info e mai bun...

| Bob a răspuns:

Are dreptate #Doddel. La mate-info nu te-as sfatui sa mergi doar daca iti place matematica, pentru ca altfel s-ar putea sa regreti. Informatica se invata pe parcurs, ca in liceu nu se face mare lucru, C++, HTML, si inca ceva dar nu mai stiu exact ce.

Iti doresc multa bafta.

| Doddel a răspuns:

Depinde de meseria pe care o vei alege.

| ElectricChapel a răspuns:

De ce nu incerci economic?

| Anca_8230 a răspuns:

Buna si la multi ani:* cu aceiasi problema m-am confruntat si eu anul trecut.Te-as sfatui sa dai al stiinte ale naturii e mult mai usor nai ore de informatica la greu (unde e ft greu) si ai un program mai lejer acelasi profil am ales si eu si la inceputul anului toti domnii profesori spuneau ca din punctul lor de vedere acesta este cel mai bun profil si asa si este pentru. ca poti alege orice facultate vrei tu si e mult mai usor ca la mate-info si iei si note mai mari oricum greut e la amandoua na trebuie sa inveti ca sa ti se para usor. Daca vrei sa lucrezi in domeniul informaticii da la mate-info pentru. ca din clasa a11-a la stiinte ale naturii nu mai faci daca nu da la stiinte ale naturii acum depinde ce iti doresti si tu si cat de mult iti place matematica oricum e diferenta de o ora pe saptamana succes la examen!