| Vlad2326 a întrebat:

Vreau sa aflu cam ce salariu poate avea un programator in functie de experienta (mai ales fara experienta si dupa vreo 3-4 ani)
Fundă

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o intrebare la care nu ti se poate rapunde exact, sunt prea multe variabile in calcul.

Conteaza experienta in primul rand, unde lucrezi ( in ce tara, oras, companie), postul pe care lucrezi, proiectul pe care lucrezi, limbajul de programare, felul in care iti negociezi salariu samd.

Pentru inceput un programator ar trebuie sa ia lejer peste 500 euro chiar si fara experienta.

Dupa 3-4 ani de experienta salariile ajung in jurul sumei 1500 euro la o companie medie spre mare intr-un oras maricel din Romania.

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Hai sa nu il facem sa viseze prea mult. Fara experienta zici mersi daca iei 500 EUR si ceva bonuri de masa/catering plus facilitati gen abonament redus/platit de firma la sala, etc. La 1500 EUR deja discutam de seniori sau team leaderi, si la stadiul asta nu ajungi in 3-4 ani. Dupa 3-4 ani zici mersi daca ai un 50% in plus fata de salariul initial. Depinde desigur de la firma la firma si cum negociezi.

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu trebuie sa fii senior sau TM sa iei 1500 euro la 4 ani de experienta. Trebuie sa ai un CV serios, sa iti negociezi bine salariul si sa lucrezi la o firma cat de cat importanta dintr -un oras dezvoltat in domeniu si bineinteles sa stii meserie.

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Fii serios. Nu stiu in ce film ai vazut tu treaba asta, dar discutam de Romania. Tara aia in care multi considera 1200 RON un salariu bun. Daca dupa 3-4 ani iei 1500 EUR, atunci un senior sau un TL cat iau, 5000? 10000? Desigur ca exista si exceptii, nu zic nu, dar MEDIA e cu mult mai mica. Uite, de exemplu dev cu vreo 10 ani de experienta, franceza + engleza la nivel excelent, master in lingvistica computationala, cam 1600 EUR pe post de senior. A avut oferta sa plece in Franta chiar si aia de acolo ii ofereau undeva sub 2500. Deci... ferice de aia din.ro care iau 1500 EUR si stau la servici de la 9 la 17 (nu de la 9 la 5. .), 5 zile pe saptamana, fara sa mai aiba de lucru acasa, de facut servicii pentru sef sau mai stiu eu ce.

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Bine, daca vorbim de medie... recunosc am cam umflat suma. Insa iti pot spune ca am colegi, programatori Java cu experienta de 4-5 ani, lucreaza la o firma foarte mare pentru Romania si iau in jur de 1500 euro, nu sunt TL si nu sunt considerati seniori. E adevarat ca si-au negociat salariul si probabilitatea sa primeasca marire in urmatorii 2 ani e minima.

Stiu si programatorii seniori pe PHP in Bucuresti care iau peste 2300euro.

E adevarat ca stiu si un seniro pe PHP, JS care s-a plafonat si ia 800 euro desi are ani de experienta.

Si da, exista un prag foarte mare intre salariul mediu din Romania si salariul mediu in IT din Romania.

7 răspunsuri:
| Copaci_Liviu_1981 a răspuns:

Depinde de firma, eu pentru senior level am primit oferta de 4000 la ericsson conteaza firma si cat de bun esti de fel daca nu intri din prima pe midle din cauza interviului. o sa te evalueze la inceput incepi cu entry level si urci odata la 3 luni daca treci de teste

| Mantea_Vladut_1991 a răspuns:

Eu stiu ca 28 de milioane.

| suntserios a răspuns (pentru Mantea_Vladut_1991):

Iaca na... zici ca toti programatorii din lume au acelasi salariu si ala fix 28 milioane.