| AndreeaRullz a întrebat:

Vreau sa devin avocat.Imi spuneti va rog ce materii imi trebuie pentru aceasta meserie?

Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Pentru a deveni avocat nu trebuie decat sa urmezi facultatea de drept dupa care vei da examen la Baraoul din orasul in care vrei sa profesezi, daca nu in orasul de domiciliu.
Acest examen este unul destul de greu, sustinandu-se la 7 materii: drept civil, drept penal, procedura civila, procedura penala, organizare juridica, drept comercial, dreptul familiei. Fata de aceste materii trebuie sa studiezi si Statulul Avocatilor din Romania (un fel de regulament dupa care se ghideaza aceasta profesie).
Insa pentru a deveni avocat "plin" dupa sustinerea examenului de intrare in Barou se va mai sustine inca unul de definitivare dupa terminarea stagiului de practica, care poate dura intre 1 sau 2 ani, depinzand acum de puterea ta de asimilare a notiunilor si practicilor avocatesti de la un mentor.
Pentru mai mult amanunte iti propun urmatoarele link-uri:
http://www.avoconsult.ro/......ocat-.html
http://www.dreptonline.ro/legislatie/statut_avocati.php
http://ro.wikipedia.org/wiki/Avocat
Mult succes,

5 răspunsuri:
| hamsterx a răspuns:

Trebuie sa dai la facultatea de drept.asadar.multa economieee. si multa bafta din partea meabig grin

| Lora_6439 a răspuns:

Pai in primul rand iti trebuie pile, apoi facultatea de drept (economie, istorie). happy

| cocolina a răspuns:

Nu numai economie...ai nevoie de Romana(gramatica), istorie, economie. Este adevarat ca la admitere dai doar Romana si economie dar la orele de curs te vei lovii si de alte materiitongue Baftahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa inveti toate materiile pentru ca daca nu reusestii sa devii avocat iti vor fi folositoare sa ajungi altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laso balta