| Shinobi764 a întrebat:

Vreau sa intreb daca as lua doar bac-ul, fara facultate sau orice altfel de studii superioare ar fi suficient pentru a obtine un loc de munca decent?(nu 800-1000 lei/luna),pentru ca daca nu e suficient si mai trebuie si alte studii in plus in afara de bac, mai bine raman la un job nasol decat sa invat si sa tocesc atata, doar raspundeti la intrebare nu vreau niciun altfel de sfat

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu gasesti un asemenea loc de munca numai cu liceul teoretic. Chiar si cu un liceu vocational, la care obtii o calificare, nu primesti, la inceput, mai mult de salariul minim brut pe tara.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, daca stii sa faci ceva bine. De exemplu, un mecanic auto bun, un instalator bun, un tamplar care face mobila de lux, un ceasornicar, un bucatar bun etc castiga foarte foarte bine. Important este sa ai o meserie pe care sa o faci foarte bine si te poti imbogati din asta. Am vazut, de exemplu, un om care se imbogatise din curatirea si repararea armelor vechi. Era expert in asa ceva, avea doar 10 clase, studiase singur si, desi lucra relativ putin, fiecare lucrare a lui era bine platita. Il cautau oameni din intreaga Europa, desi el locuia intr-un sat din Transilvania.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai experinta intr-un domeniu si esti bun profesional si muncitor, pot sa-ti cresca salariu dupa cativa ani.
Dar trebuie oricum sa-ti cauti de singur de munca, pentru ca pozitiile bune si bine platite sunt date la premianti, adica la cei cu studii superioare, sau cu experinta bogata in domeniul respectiv.
Posibil sa castigi mai bine, daca mergi in cosntructii prin strainatate sau la cules de capsuni in Spania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult de 2000 de lei nu ai cum sa iei fara studii superioare ca angajat in Romania.

| TCosminn a răspuns:

Da, depinde de tine si de cunostintele tale. Multi angajatori stiu ca din facultate nu iesi neaparat mai pregatit decat ai intrat, de aceea asigura traininguri. Crezi ca daca esti mai bun, vizibil, decat unul cu facultate, nu vei fi avansat? Ba da. Iar asta inseamna mai multi bani. Depinde si de locul unde vrei sa lucrezi si de cum te prezinti la interviu si altele. Toti angajatorii vor munca multa pe bani putini, asta se numeste scaderea costului de productie din care nu vrei sa faci parte. Daca faci o treaba buna, cu timpul vei fi platit pe masura, sau aproape.

| Shinobi764 explică (pentru TCosminn):

Eu am intrebat doar daca merita sa iei bacul si daca doar cu bac pot obtine un loc de munca decent eu am intrebat lucrul asta si vad ca voi imi insirati zeci de randuri care nu ma ajuta cu nimic vreau doar sa stiu strict lucrul asta, si daca muncesti la un loc de munca naspa nu o sa ti se mareasca niciodata salariul nu stiu de unde ati auzit voi asta daca muncesti pe 10 milioane nu ti se mareste nimic nu conteaza cata experienta ai eu nu am auzit pe nimeni care sa ii mareasca in cazul asta

| TCosminn a răspuns (pentru Shinobi764):

Exemplele pe care le dai tu sunt exemple mediocre. Nu ai cerut sfaturi asa ca nu o sa iti dau despre cum sa castigi mai multi bani la locul de munca si despre cum sa fii un angajat mai bun. Imi pare rau daca te-a deranjat ca mi-am extins raspunsul, dar te asigur ca a fost ca sa ma fac mai bine inteles. Ca sa raspund pe scurt la intrebarea ta, merita sa iei bacul daca il iei corect si da, poti obtine un loc decent cu bacul. Spor la cautat!