| Eigolohisp a întrebat:

Vreau si eu detalii de la cei care sunteti la o facultate la buget.Cum ati facut sa fiti la buget(ati sustinut un examen?) se poate intra la 2 facultati la buget(2 facultati in acelasi timp) sau e posibil numai la una.Am inteles, nu stiu daca sunt bine informata ca daca facem 2 facultati in acelasi timp la cea de-a doua facultate avem reducere 50%. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| death a răspuns:

Am intrat la buget pentru că am avut medie destul de mare. Să nu crezi că am avut ceva de genul 9, 99. Depinde de facultate. Dacă, să spunem, sunt 100 de locuri la buget şi 200 la taxă, trebuie să ai una dintre primele 100 de medii. Dacă intri la taxă, pe parcursul anului, se mai retrage lume şi poţi ajunge la buget urcând în clasament. Din semestrul al doilea, poţi trece de la taxă la buget având punctaj mai mare (note x număr de credite). Cât despre partea cu cele două facultăţi, trebuie să alegi la care dintre ele vrei să plăteşti taxă. Nu poţi fi bugetar la ambele. Chestia cu 50% reducere poate să fie sau să nu fie adevărată, depinde de la universitate la universitate.

1 răspuns:
| Mafy_9646 a răspuns:

Fiecare facultate are un anumit numar de locuri la buget (50 exemplu), pentru a intra la fara taxa trebuie sa ai media intre primi 50 de candidati. Pentru cea dea 2 facultate nu o sa poti sa o mai faci la buget indiferent ca o faci in acelasi timp cu prima sau mai tarziu.
Sper ca ai inteles.