| IustinaSiAtat a întrebat:

Ajutati.ma si pe mine pentru un ierbar va rog.Cand infloresc urmatoarele plante:
-marar
-sunatoare
-castravete
-grau
-mana maicii domnului
-par
-rosia
-scovarc
-coada soricelului
-gura leului
-bostan
-regina noptii
-petunie
-sanziene
-iasomie

Macar cateva daca ati sti. mi-ati fi de mare folos.Multumesc anticipat.

Funda:X

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy pai incepand cu luna mai, cam toate sunt inflorite, mai putin bostanul...

| elena a răspuns:

-marar, acum in gradina;
-sunatoare, inflorita si uscata, fara radacina, gasesti de vanzare in piata, daca nu la vara viitoare;
-castravete, poate un varf inflorit in gradina, acum, daca nu la anul;
-grau, la anul viitor;
-mana maicii domnului este acum inflorita, denumirea ştiinţifică este Lonicera japonica şi face parte din Familia Caprifoliaceae, florile sunt albe cu puţin galben. Lonicera Tellmanniana face parte din aceeaşi familie dar are florile complet galbene, ambele sunt plante agatatoare, se gasesc in parcuri, gradini, pe garduri;
-par, la primavara;
-sovarf, plantă larg răspîndită în flora spontană, din cîmpie pînă în zona subalpină, se întîlneşte în special prin tăieturi şi margini de păduri, tufărişuri, la margini de drumuri, în întreaga ţară, mai ales în Transilvania şi Banat (judeţele Arad, Bistriţa-Năsăud, Caraş-Severin, Harghita, Hunedoara, Maramureş), Oltenia (Gorj, Vîlcea), Muntenia (Buzău, Ilfov) şi Moldova (Bacău, Neamţ, Suceava, Vaslui), perioada optimă este în perioada de înflorire (iulie-august);
coada soricelului, pe camp, mai gasesti ceva acum;
-gura leului, acum in gradina de langa casa;
-poate si o floare de rosie intarziata, tot acum, daca nu la anul in aprilie;
-petunie, acum in gradini sau la balcoanele blocurilor;
-regina noptii, in gradini acum;
-poate niste sanziene intarziate, la marginea unui drum;
-tot intr-o gradina, sau intr-un lan de porumb, la umbra poti gasi si un varf cu o floare de bostan pe el;
-iasomia este un gen de arbuști din familia Oleaceae, cu aproximativ 200 de specii, originare din regiunile tropicale și temperat calde are Lumii vechi, majoritatea speciilor cresc cătărîndu-se pe alte plante, eu am una in ghiveci, pe balcon, a inflorit toata vara si acum mai are doar un manunchi de flori.
Sfatul meu, daca vrei sa ai un ierbar frumos si cat de cat complet, pune de pe acum, plante la presat, care mai sunt inca inflorite si poate chiar si cu fruct/seminte in varf si recomandat este ca plantele sa aiba si radacina, mai putin cele pe care nu le poti presa cu totul, exemplu parul, iasomia, bostanul, mana maicii domnului,