| Dia0004 a întrebat:

Am o Kalanchoe. Acum o luna i-am schimbat ghiveciul si pamantul. Dupa ce m-am informat pe internet, am amestecat pamant de padure cu nisip. Acum, chiar daca este ud, are pamantul ca si cimentul. Poate sa o afecteze cu ceva? Si daca "da" ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Te informai de pe net, adica de pe net de unde de la radio sant? Pamintul de padure este egal cu zero, asta sa ca pentru tine.Pamintul de padure,mai exact pamintul de frunze,pentru ca la padure sint multe frunze care se string in vai, peste ani putrezeste si se transforma in pamint, care este un pamint afinat, dar atit, dar nu are mai nimic elemente nutritive.Acum sa mergi la padure sa cauti pamint de padure, care se pare nici nu este pamint de padure, ci pamint din padure ai batut drumul degeaba.Cam ala este numit pamint DE padure si nu DIN padure.Este o diferenta intre ele.Deci puteai merge la o florarie si sa cumperi TURBA acel pamint foarte poros mai bun ca pamintul de padure si mai luai si ceva gunoi de pasari, ori mranita daca ai de unde le amestecai si aveai un pamint super.Mranita este gunoiul de pasari, animale descompus pina se obtine un pamint, deci cind il vezi spui ca e pamint, dar este foarte bogat in elemente nutritive.Si uite asa nu mai aveai nevoie de nisip sa faci ciment.Normal ca afecteaza,ace pamint ce l-ai facut tu,in sensul ca planta o sa creasca lent, nu are destul aer la radacini, pamintul ala sta umed, stringe radacinloe prea tare, si umezeala in exces poate duce la putrezirea radacinei.Deci asta e cel mai bun amestec cel care am spus eu mranita+turba.nu turba carbune ci pamint de turba, adica un pamint la fel obtinut natural prin putrezirea copacilor in conditii anaerobe adica fara oxigen, asa se obtine acea turba, bineinteles tot la munte in anumite vai, prapastii in care au cazut copasi uni peste altii sau acoperit acolo cu pamint frunze etc si etc.Bine ca nu te intereseaza pe tine chstiile astea.Dar asa ca idee sa stii pe viitor. Daca nu ai turba, atunci folosesti ceva nisip dar stiu si eu putin nu catitate egala cu mranita ori cu un pamint de gradina sau telina.Pamintul de telina este urmatorul pamint bun ce se poate folosi.Ce este pamintul de telina? este pamintul luat de pe o suprafata ineierbata, care a avut pe ea iarba, deci iarba nu buruieni, pamint ce are la fel un continut bun in elemente nutritive.Ce poti face? Faci un alt amestec si schimbi planta aia ar trebuie sa faci. Faci de ex 5-6 parti pamint de telina si o parte nisip, sau daca ai mranita 2 pari pamit de telina o parte mranita si stiu si eu 0.2 parti nisip.Sau daca ai turba o parte turba una pamint de care o fi o parte mranita etc.

| Dia0004 explică (pentru relian):

Dar ea totusi nu are nimic, a inceput sa creasca!

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.horticultorul.ro/......inmultire/
http://www.gradinamea.ro/Kalanchoe_blossfeldiana_3070_539_1.html
Vezi daca iti sunt de folos aceste link-uri:)
O zi buna sa ai:)

| Dia0004 explică (pentru caramela):

Le-am mai citit, dar oricum multumesc!