| AlexAndrei96 a întrebat:

Astazi mi-a dat dintr-o data sangele pe nas si am dat din instinct cu mana acolo si dupa pe canapea. Dupa ce m-am dus sa-mi iau un servetel si mi-a trecut am vazut ca ramasese o pata pe canapea. Cum o pot scoate? Nu e de piele. Nu stiu din ce material e. Va pot lasa o poza daca aveti nevoie.

Răspuns Câştigător
| DrTechnology a răspuns:

Petele de sange pot ramane permanente odata ce s-au uscat. Este esential sa indepartezi petele de sange cat inca sangele este ud. Exista cateva metode foarte simple pentru a indeparta petele de sange.
Folosind metoda apei oxigenate.
Aceasta metoda functioneaza cel mai bine cand inca sangele nu este uscat.
Turnati de cateva ori apa oxigenata pe pata de sange, apoi stergeti spuma formata. Spalati apoi materialul folosind apa rece si sapun sau detergent.
Folosindu-va de apa si sare.
Clatiti cu apa cat mai repede posibil pata de sange. Frecati cat mai mult pentru a scoate cat mai mult sange din tesaturi.
Amestecati sare cu apa pana cand obtineti un fel de pasta. Cantitatea de sare depinde de marimea petei de sange. Frecati acel amestec peste pata de sanga de pe tesatura. Clatiti apoi cu cat mai multa apa rece.
Cand ati clatit cat de mult ati putut, puneti rufele la o spalare normala in masina de spala